
235787 IM3134 J08C High quality car starter motor armature 24V 4.5KW
Applicable models:TOYOTA J08C,HINO KK-FC1
Consult now
Reference part number:IM3134,235787,132012100X0,J08C SAW4787WD,SAW5787CL,SAW5787EC.SAW5787GY SAW5787LC,SAW5787SK,SAW8787GY SAW8787WD 132012100X0 2816078060.S281601690 318N10048Z
Product Attributes
| Rated output : | 24V 4.5KW |
| Pulley : | 9T 23PCS |
| Size : | Lenght:164.5mm Outside diameter:54 mm |
| Weight : | net weight:1.5KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | STARTER ARMATURE |
| Specification : | 24V 4.5KW |
| Pulley : | 9T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | IM3134 J08C |
| Quality : | NEW |
| Delivery time : | 10 day |




Applicable Models
| Brand/Model | Engine | Year | Notes |
|---|---|---|---|
| TOYOTA Hino 500 | J08C | – | HINO Ranger |
| TOYOTA Dyna | – | – | – |
| Nissan Lift Truck F05 | FD6, FE6 (Diesel) | – | Diesel Engine |
| Nissan Lift Truck YE03, YGF03 | SD33T (Diesel) | – | Diesel Engine |
| Nissan Cabstar YE03, YGF03 | HINO FD1J J06C | 1999–2003 | – |
| Nissan Cabstar YE03, YGF03 | HINO FD1J J07C | 1999–2003 | – |
| Nissan Cabstar YE03, YGF03 | HINO FE1J J06C | 1999–2003 | – |
| Nissan Cabstar YE03, YGF03 | HINO FE1J J07C | 1999–2003 | – |
| Nissan Cabstar YE03, YGF03 | HINO KK-FC1 J06C | 1999–2003 | – |
| Nissan Cabstar YE03, YGF03 | HINO KK-FC1 J07C | 1999–2003 | – |
| Nissan Cabstar YE03, YGF03 | HINO KK-FC3J J06C | 1999–2003 | – |
| Nissan Cabstar YE03, YGF03 | HINO KK-FC3J J07C | 1999–2003 | – |
Related Articles
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....

