
IM3056 61-8117 2130-61004 23310-0Y000 2130-81004 starter motor armature
Applicable models:NISSAN
Consult now
Reference part number:IM3056 61-8117 2130-61004 23310-0Y000 2130-81004 213061004、213081004、233100Y000、 12990077400、UD00314SA、UD00319SA、 UD00336SA、UD43795SA、136249、233886 8971132930、SAH3886BL、SAH388 6RW、 233100Y00、IM3056、AM6010、AM60101 61-27549-W、62-27666-W、618117 SA2011、61-8117、AM6010、136249、2338 SHI3032、CAR20016AS、IM3056、S13302A S13102A、S13302B、S13302、S13204、 WSA19516、S13305、S13327、S1333 1、 S13294、S1383、S1362B
Product Attributes
| Rated output : | 12V 2.5KW |
| Pulley : | 11PCS 27PCS |
| Size : | Lenght:181mm Outside diameter:53 mm |
| Weight : | net weight:1.5KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | STARTER ARMATURE |
| Specification : | 12V 2.5KW |
| Pulley : | 11PCS |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | IM3056 61-8117 |
| Quality : | NEW |
| Delivery time : | 10DAY |




Vehicle Compatibility List
| Brand / Model | Engine Code | Production Period |
|---|---|---|
| MUSTANG 506 Skid Steer Loader | 4TNV88 | 01.1985– |
| TAKEUCHI TB035 Mini Excavator | 3TN84L | 01.1985– |
| YANMAR Various Models | 4TNE84 | – |
| TAKEUCHI TB145 | 4TNE88TB | 01.1985– |
| NISSAN Almera 2.0 Diesel (N15) | CD20 | 07.1995–03.2000 |
| NISSAN Primera 2.0 Diesel (P10) | CD20 | 01.1991–01.1996 |
| NISSAN Primera 2.0 Diesel (W10) | CD20 | 07.1990–12.1995 |
| NISSAN Primera 2.0 TD (P11) | CD20T | 09.1996–17.2002 |
| NISSAN Sunny 1.7 Diesel (B12) | CD17 | 01.1986–06.1991 |
| NISSAN Sunny 1.7 Diesel (N13) | CD17 | 06.1986–01.1991 |
| NISSAN Sunny 1.7 Diesel (Y10) | CD17 | 11.1990– |
| YANMAR Various Models | L100 10HP DIESEL | – |
| NISSAN Laurel 2.8 | RD28 | 01.1985–12.1989 |
| NISSAN Patrol 2.8 TD | RD28T | 05.1986–06.1990 |
| NISSAN Patrol 2.8 TD | RD28T | 09.1988–06.1997 |
| NISSAN Patrol 2.8 TD | RD28T | 06.1989–11.1995 |
| NISSAN Patrol 2.8 TD | RD28Ti | 06.1997–05.2000 |
| NISSAN Patrol 3.0 | RB30S | 04.1989–05.1998 |
| ISUZU Trooper 2.8 TD | 4JB1-TC | 10.1988–12.1991 |
| ISUZU Trooper 2.8 TD | 4JB1T | 10.1987–12.1991 |
| OPEL Campo 2.5 Diesel | 4JA1 | 09.1991–11.1994 |
| OPEL Campo 3.1 TD | 4JG2T | 12.1992–08.1997 |
| OPEL Frontera A 2.8 TD | 28TDi (4JB1T) | 03.1995–10.1998 |
| OPEL Monterey A 3.1 TD | 4JG2TC | 09.1991–12.1997 |
| VAUXHALL Frontera A 2.8 TD 4x4 Long | 28TDi | 03.1995–10.1998 |
| VAUXHALL Frontera A 2.8 TD 4x4 Sport | 28TDi | 03.1995–08.1996 |
| VAUXHALL Monterey A 3.1 TD 4x4 | 4JG2TC | 00.1995–07.1998 |
Related Articles
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....
Proper maintenance of car starters, including F7SU-11000-A1B, 3268, 3268R, and 3268N for Ford, Lincoln, and Mercury, ensures reliable engine starts, reduces wear, and extends starter lifespan for long-term performance.....
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....
This guide elaborates on the alternator’s function, vehicle specification checking, new vs. remanufactured options, brand selection, and maintenance, helping readers choose the right new alternator.....
The 300516-00030/30051600030 OEM starter motor, tailored for Doosan SD200N, offers perfect compatibility, consistent startup, durability and lower maintenance costs, suitable for construction and diesel equipment.....

