
24V Car Starter Armature for Nippondenso 2816077090 0282002230 Im3010 61-8209
Applicable models:CASE,CATERPILLAR,DRESSER,GRAFCO,LSUZU
Consult now
Reference part number:2816077090 0282002230 IM3010 61-8209 1811210240, 2716077090, 1811210240, 2816077090,0282001590, 0282002230 02816077090,0282002230 62-27640-W, 618209,0282001590, ,2816077090,62-27640-W,618209 0282002230, 1811210240 ,1811210240,2716077090,1811210240,
Product Attributes
| Rated output : | 24V 4.5KW |
| Pulley : | 23PCS 9PCS |
| Size : | lenght:187MM Outside diameter:60mm |
| Weight : | net weight:1KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | STARTER ARMATURE |
| Specification : | 24V 4.5KW |
| Pulley : | 9PCS |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | IM3010 2816077090 |
| Quality : | NEW |
| Delivery time : | 10DAY |



| Car Fitment | Model | Year |
|---|---|---|
| For CATERPILLAR | 1000 | 1992-2002 |
| For Dresser | 100 | 1987-1992 |
| For Grafco | various | 1978-1988 |
| For ISUZU | 117 | 1967-1981 |
| For Komatsu | 510 | 1978-1985 |
| For Toyota | 1000 (KP3_) | 1969-1988 |
| For case | 1000 Travelift | 1970-1995 |
Related Articles
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....

