
Starter 0001230006 0001230014 0001262001 0001262002, suitable for Vetus Marine/Deutz/FENDT
Applicable models:Vetus Marine/Deutz/FENDT
Consult now
Reference part number: 0001230006 0001230014 0001262001 0001262002 0118-0928 0001262034 1183712 05719269 12417754661 12417754662 0001230006 2913108700 2913175400 2913198900 05712909 1853162 S013-007 01182761, 01182925, 01182974, 01183120 12417754661, 12417754662 05712909, 05719269 01183235, 01183237, 01183679, 01183712, 182233, 1183225, 1183235, 1183677 0001230006 0001262002, 0001262034, 0986019020 CST10230AS, CST10361GS 112071, 116093 0001230006, 0001230014, 0001262001, 10461467, 10465055, 10465315, 10465319 10479620, 11132286, 1113286, 19083026 01180928, 01180928KZ, 01181976, 01182233 DRS9020 01182233KZ 12153841
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 3.0KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*12*16single unit inner box |
| Weight : | n. W7.65kg 2 units, gross weight 16.2 |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | starter |
| Specification : | 12V 3.0KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 1853162 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |





Equipment Model & Engine Compatibility Table
| Brand | Model | Engine Code | Production Year |
|---|---|---|---|
| DEUTZ-FAHR | Agrotron TTV1160TT | BF6L1013E | 2001–2003 |
| DEUTZ-FAHR | Agrotron TTV610 | TCD2013L064V | 2007–Present |
| DEUTZ-FAHR | Agrotron TTV620 | TCD2013L064V | 2007–Present |
| FENDT | 712 Vario Deutz | TCD2012L06 4V | 2006–2011 |
| SAME | Iron 200 | F6M1013 | — |
| SCHAFFER | 900T Deutz | BF4M2012 | 2005–Present |
| DEUTZ-FAHR | Agri 605 | — | 00.1997–Present |
Related Articles
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....
This guide elaborates on the alternator’s function, vehicle specification checking, new vs. remanufactured options, brand selection, and maintenance, helping readers choose the right new alternator.....
The 300516-00030/30051600030 OEM starter motor, tailored for Doosan SD200N, offers perfect compatibility, consistent startup, durability and lower maintenance costs, suitable for construction and diesel equipment.....
This article introduces automotive urea pumps, covering their functions, benefits, common issues, factory advantages and references, helping ensure SCR efficiency and emission compliance.....
This article introduces automotive oil filters, fuel filters and high-performance clutch kits, covering their importance, features, applications, product info, maintenance tips and related part numbers.....

