
excavator starter motor for DAEWOO DOOSAN 65.26201-7070 DH215-9/ DH300-5 65.26201-7070D 300516-00055
Applicable models:DAEWOO 38MTB
Consult now
Reference part number:65.26201-7070 DH215-9/ DH300-5 65.26201-7070D 300516-00055 65,26201-7070 300516-00055C 153502 8200334 820 8200334 65262017088 300516-00057A 215-9 225-9 65-26201-7088 8200334 65,26201-7073 65,26201-7073C 300516-00056B 65.26201-7088B, 65262017088B,300516-0057A 300516-00057A, 30051600057, 6526201-7088A 65,26201-7088A ,65262017088A, 6526201-7088B 6526201-7088, 65,26201-7088, 65262017088, 8200334 65262017088 65.26201-7124, 652017070D, 65.201-71652017070D 652017124 652017070D QDJ2411 STD6603SK 652017070, 262017074C 652017124 65262017070, 65262017070, 65262017070D 9859N 2674624, 428000-0130, 428000-0131 65.26201.7070 65262017070 65262017070D
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 7.0KW |
| Number of feet : | 11T |
| Size : | 44*24*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:12KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 24V 7.0KW |
| Number of feet : | 11T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 65,26201-7070 300516-00055C |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |


I. Core Parameters
Voltage: 24VPinion Teeth: 11TPower: 7.0kWRotation: Clockwise (CW)Mounting: Flange with 3 mounting holesWeight: Approx. 18kgOEM Numbers: 300516-00055, 300516-00055A/C, 65.26201-7070, 65.26201-7070D
II. Applicable Models
Excavators: Daewoo/Doosan DH215-9, DH225-9, DH300-5/7, Solar 340 NLC-V, DX300-9, DX340-9, etc.Engines: DE12TIS, 38MT Series
III. Product Type
Gear Reduction Starter (OSGR), Delphi 38MT series specification.Used for heavy equipment such as construction machinery, excavators, loaders, etc.
Related Articles
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....
Proper maintenance of car starters, including F7SU-11000-A1B, 3268, 3268R, and 3268N for Ford, Lincoln, and Mercury, ensures reliable engine starts, reduces wear, and extends starter lifespan for long-term performance.....
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....

