
Starter Motor 36100-37210 17764 600071 TM000A14401 SR4118X VC-AS 0986023600, 113797, 116276, DRS0134, QDY1203 J5210505 36100-37210 36100-37230, 600071, 6032109, 8213486 for Kia, Hyundai Sonata 2.7L, Santa Fe 2.7
Applicable models:Kia, Hyundai Sonata 2.7L, Santa Fe 2.7
Consult now
Reference part number:36100-37210 17764 600071 TM000A14401 SR4118X VC-AS 0986023600, 113797, 116276, DRS0134,QDY1203 J5210505 36100-37210 36100-37230, 600071, 6032109, 8213486 88213486,36100-37210, 3610037210, M62957, DRS3927,361002A400, 361002A430, S0001250295,17645, 600071, TM000A14401,361002A000, S0001195925, 220459, STA1365RB,119875, 1250295, 220459, 220502, 600243,063522618010 944280705080 TM000A14301 36100-37110 113797W, 33309N,SR4118X, SR4118N, 17764, LRS01745,17763 36100-37110 M62956 SS472 3610037110 3610037210 361003B300 3610037210 3610037230 M62956 M62957 TM000A14401 TM000A29801 TM000A14401 CS1492 2-1990-MD 36100-37210RU
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 8T |
| Size : | 24*12*16single unit inner box |
| Weight : | Net weight 2.9kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Starter Motor |
| Specification : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 8T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 36100-37210 17764 600071 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAY |





Compatible Models
| Car Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai (Import) COUPE II (GK) 2.7 V6 | 2002-2009 | G6BA | 2656 | 123 | Coupe |
| Hyundai (Import) HIGHWAY VAN 2.7 V6 24V | 2000-2004 | G6BA | 2656 | 127 | Box Body / MPV |
| Hyundai (Import) SANTA FÉ I (SM) 2.7 V6 4x4 | 2001-2006 | G6BA | 2656 | 127 | SUV |
| Hyundai (Import) SONATA IV (EF) 2.7 V6 | 2001-2004 | G6BA | 2656 | 127 | Saloon |
| Hyundai (Import) SONATA IV (EF) 2.7 V6 | 2002-2004 | G6BA | 2656 | 129 | Saloon |
| Hyundai (Import) TERRACAN (HP) 3.5i V6 4WD | 2001-2006 | G6CU | 3497 | 147 | SUV |
| Hyundai (Import) TERRACAN (HP) 3.5i V6 4WD | 2001-2006 | G6CU | 3497 | 143 | SUV |
| Hyundai (Import) TRAJET (FO) 2.7 V6 | 2000-2008 | G6BA | 2656 | 127 | MPV |
| Hyundai (Import) TUCSON (JM) 2.7 All-wheel Drive | 2004-2010 | G6BA | 2656 | 129 | SUV |
| Hyundai (Import) XG (XG) 250 | 1998-2005 | G6BV | 2493 | 120 | Saloon |
| Hyundai (Import) XG (XG) 30 | 1998-2005 | G6CT | 2972 | 138 | Saloon |
| Hyundai (Import) XG (XG) 350 | 2002-2005 | G6CU | 3497 | 145 | Saloon |
| Kia (Import) CARNIVAL II (GQ) 3.5 | 2002-2006 | G6CU | 3497 | 143 | MPV |
| Kia (Import) OPIRUS (GH) 3.5 | 2003-2006 | G6CU | 3497 | 149 | Saloon |
| Kia (Import) SPORTAGE II (JE_, KM_) 2.7 V6 4WD | 2004-2010 | G6BA | 2656 | 129 | SUV |
Related Articles
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....
Proper maintenance of car starters, including F7SU-11000-A1B, 3268, 3268R, and 3268N for Ford, Lincoln, and Mercury, ensures reliable engine starts, reduces wear, and extends starter lifespan for long-term performance.....
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....

