
12V 2.2KW 12T CW Starter Motor 23300-VM00A 23300VM00A 23300-WK500 23300-VM00C
Applicable models:Nissan NP300 King Cab D22 TD24
Consult now
Reference part number: 23300-VM00A 23300VM00A 23300-WK500 23300-VM00C 23300-VK500 23300-VM00A 23300-VM00B M002T50571 M2T50571 M002TS0571 M002TS0575 M2TS0575 23300WK500 23300VM00C 23300VK500 23300VM00B
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 2.2KW |
| Number of feet : | 12T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:5.03KG gross weight:5.3KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 2.2KW |
| Number of feet : | 12T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 23300-VM00A M2T50571 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |


Applicable Models
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Nissan (Import) NAVARA (D22) 2.5 D 4x4 | 2001– | YD25DDTi | 2488 | 98 | Pickup |
| Nissan (Import) NAVARA Platform/Chassis (D22) 2.5 Di | 2002– | YD25DDTi, YD25ETI | 2488 | 98 | Platform/Chassis |
| Nissan (Import) NAVARA Platform/Chassis (D22) 2.5 Di 4WD | 2002– | YD25DDTi | 2488 | 98 | Platform/Chassis |
| Nissan (Import) NP300 PICKUP (D22) 2.5 dCi | 2008– | YD25DDTi | 2488 | 98 | Pickup |
| Nissan (Import) NP300 PICKUP (D22) 2.5 dCi 4x4 | 2008– | YD25DDTi | 2488 | 98 | Pickup |
| Nissan (Import) PICK UP (D22) 2.5 dCi 4WD | 2002– | YD25DDTi | 2488 | 98 | Pickup |
| Nissan (Import) PICK UP (D22) 2.5 Di | 2002–2012 | YD25DDTi | 2488 | 98 | Pickup |
| Nissan (Import) PICK UP (D22) 2.5 TD 4WD | 1998–2001 | TD25TI | 2494 | 76 | Pickup |
| Peugeot (Import) 104 104 | 1970–1980 | 49 | 2 | Motorcycle |
Related Articles
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....

