
24V Starter motor for Mitsubishi 6D17 M008T60071 M008T60071A M8T60071 ME077796 M008T60072
Applicable models:CATERPILLAR ForkLift FK618/DP115 eng.Mitsubishi [6D17] 1994- KOBELCO SK370-IV /TADANO TR600XL-3
Consult now
Reference part number:M008T60071 M008T60071A M8T60071 ME077796 M008T60072 M8T60071,M8T60071A,ME077796。113669. M008T60071 M008T60071A M8T60071 ME077796 M8T60071 M008T60071 M008T60071A M8T60071C ME077796 18542 M008T60071 18542N ME077970 1347023 LRS02364. 7113-0669.113669. 18542R.
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 5.0KW |
| Number of feet : | 11T |
| Size : | 44*24*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:8KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 24V 5.0KW |
| Number of feet : | 11T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | M008T60071 6D17 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |





Compatible Models
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
| Caterpillar | 315 | |||
| Caterpillar | 315 | 1994 | 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1995 | 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1996 | 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1997 | 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1994 | Cat. 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1995 | Cat. 304 |
Related Articles
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....

