
Starter 31200R5AA01, 31200R5AA02, 31200RX0A01, 31200RX0A02, SM74002, SM74017 For Honda
Applicable models:HONDA Civic 2.4L 2014-2015 / ACURA ILX 2.4L 2013-15 / HONDA Crosstour 2.4L 2012-15 / HONDA CR-V 2.4L 2012-14 /
Consult now
Reference part number:31200R5AA01、31200R5AA02,31200RX0A01, 31200RXOA02,STU7407AB、STU7407BA,STU7407XH,STU7407ZD,SM74002、SM74017,STU7407RB,19270N,19280N,19270,31200-R5A-A01 31200-R5A-A02,31200-RX0-A01 31200-RX0-A02,SM-74002 SM-74017
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.6KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:2.9KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 1.6KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 31200R5AA01、31200R5AA02, |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |





Vehicle Applications
| Make | Model | Engine Size | Years | Fuel Type | Engine Code | Body Type | Identifier | Gears Trans |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acura | ILX | 2.4 | 2012 - onwards | Petrol | Saloon | 6 Manual | ||
| Acura | ILX | 2.4 | 2013 - 2016 | Petrol | Saloon | 6 Manual | ||
| Honda | Accord | 2.4 | 2003 - 2008 | Petrol | K24A | Estate | VTEC | 5 Automatic |
| Honda | Accord | 2.4 | 2003 - 2008 | Petrol | K24A | Saloon | VTEC | 5 Automatic |
| Honda | Accord | 2.4 | 2003 - 2008 | Petrol | K24A3 | Saloon | VTEC | 5 Automatic |
| Honda | Accord | 2.4 | 2003 - 2008 | Petrol | K24A | Estate | VTEC | 6 Manual |
| Honda | Accord | 2.4 | 2003 - 2008 | Petrol | K24A | Saloon | VTEC | 6 Manual |
| Honda | Accord | 2.4 | 2003 - 2008 | Petrol | K24A3 | Saloon | VTEC | 6 Manual |
| Honda | Accord | 2.4 | 2008 - 2015 | Petrol | K24Z3 | Estate | i-VTEC | 5 Automatic |
| Honda | Accord | 2.4 | 2008 - 2015 | Petrol | K24Z3 | Saloon | i-VTEC | 5 Automatic |
| Honda | Accord | 2.4 | 2008 - 2015 | Petrol | K24Z3 | Estate | i-VTEC | 6 Manual |
| Honda | Accord | 2.4 | 2008 - 2015 | Petrol | K24Z3 | Saloon | i-VTEC | 6 Manual |
| Honda | Civic | 2.0 | 2007 - 2011 | Petrol | K20Z4 | Hatchback | Type-R | 6 Manual |
| Honda | Civic | 2.0 | 2010 - 2010 | Petrol | K20Z4 | Hatchback | Type-R MUGEN | 6 Manual |
| Honda | Civic | 2.4 | 2012 - onwards | Petrol | Coupe | Si i-VTEC | 6 Manual | |
| Honda | Civic | 2.4 | 2012 - 2016 | Petrol | Coupe | Si i-VTEC | 6 Manual | |
| Honda | Civic | 2.4 | 2015 - onwards | Petrol | Coupe | Si i-VTEC | 6 Manual | |
| Honda | CR-V | 2.4 | 2012 - 2016 | Petrol | ATV/SUV | i-VTEC | 5 Automatic |
Related Articles
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....
This guide elaborates on the alternator’s function, vehicle specification checking, new vs. remanufactured options, brand selection, and maintenance, helping readers choose the right new alternator.....
The 300516-00030/30051600030 OEM starter motor, tailored for Doosan SD200N, offers perfect compatibility, consistent startup, durability and lower maintenance costs, suitable for construction and diesel equipment.....
This article introduces automotive urea pumps, covering their functions, benefits, common issues, factory advantages and references, helping ensure SCR efficiency and emission compliance.....
This article introduces automotive oil filters, fuel filters and high-performance clutch kits, covering their importance, features, applications, product info, maintenance tips and related part numbers.....

