
High Quality 24V 13T Starter Motor for MITSUBISHI 4D34 M008T60271A M008T60271 LRS01920 LRS1920
Applicable models:MITSUBISHI 4D34
Reference part number: M008T60271A M008T60271 LRS01920 LRS1920 STM3861WD STM3861WA 19833R CST35620 CST35620AS CST35620ES CST356200S CST35620RS 859353 DRS0426 S5179 UD11145S STM3375WA 18164R 300N11446Z 300N11284Z ME049186 2-3309-MI M008T60272A M8T60271 ME049186 M003T57575 M008T6027 M3T57575 M8T60271A ME019911 STM3375 STM3375NL STM3375SK STM3375TJ STM3375WD STM3861 STM3861LC STM3861MH STM3861NL STM3861SK M8T60271, M8T60271A ME049186, ME049186
| Power horsepower : | 24V 5.0KW |
| Number of feet : | 13T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:7KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 24V 5.0KW |
| Number of feet : | 13T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | M008T60271A 4D34 |
| Quality : | Regeneration |
| Delivery time : | 10DAY |


I. Electrical and Mechanical Parameters
II. Applicable Engines
III. Applicable Vehicles & Equipment
Construction Machinery
Mitsubishi Fuso Trucks
IV. Product Advantages
High starting torque: Adopts 24V/5.0kW high-power design, ideal for cold start and heavy-duty starting of diesel engines.
Planetary gear reduction structure: Compact size, light weight (approx. 7.6 kg) and easy for installation.
Durable and reliable: Fully sealed dustproof structure, adaptable to harsh working conditions such as construction sites and mines, ensuring long service life.
Wide compatibility: Perfectly interchangeable with original parts including M8T60271, ME049186 with high versatility.
Stable operation: 13-tooth precise gear meshing ensures smooth starting and effectively reduces gear abrasion.

