
Truck STARTER FOR Mitsubishi CANTER M002T67881 M2T66871 4D31 ME017085 M002T67873
Applicable models:MITSUBISHI Canter 4D30
Consult now
Reference part number:M002T67881 M2T66871 4D31 ME017085 M002T67873 M2767881 11040097 ME017085E GR233MT007 11040099 QDJ2432 STR6138 STM5628WA TT15751 1806008 SFM6938LC STM0553WA 0610041SX STM0553 JS553 M002T66871 M2T66871 M002T66872 M2T67883 M002T67884 M2T67884 M002T67871 M2T67871 M002T67872 M2T67872 M002T67873 M2T66881 M002T66882 M2T66882 M002T67883 M2T66872 M002T66873 M2T66873 M002T66881
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 3.2KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:8.5KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 24V 3.2KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | M002T67881 ME017085 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |


Compatible VehiclesBrand Model Engine Production Period MITSUBISHI Canter 211 Diesel (FE) 4D30A 11.1983– MITSUBISHI Canter 444 Diesel (FE) 4D31 00.1987– HYUNDAI COUNTY (NB) D4DA / D4DB / D4DC11 HD65, HD72 HYUNDAI COUNTY HD78 D4DAL / D4DB — MITSUBISHI CANTER 4D30 / 4D31T 1996– MITSUBISHI CANTER 60 3.9 TD 4D34-2AT4 08.1996–
| Brand | Model | Engine | Production Period |
|---|---|---|---|
| MITSUBISHI | Canter 211 Diesel (FE) | 4D30A | 11.1983– |
| MITSUBISHI | Canter 444 Diesel (FE) | 4D31 | 00.1987– |
| HYUNDAI | COUNTY (NB) | D4DA / D4DB / D4DC11 | HD65, HD72 |
| HYUNDAI | COUNTY HD78 | D4DAL / D4DB | — |
| MITSUBISHI | CANTER | 4D30 / 4D31T | 1996– |
| MITSUBISHI | CANTER 60 3.9 TD | 4D34-2AT4 | 08.1996– |
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

