
24v starter motor for Hitachi Isuzu 700P 8-91323935-2 8972161861 S25-501 S25-505G 8970324640
Applicable models:Isuzu 700P
Consult now
Reference part number:8-91323935-2 8972161861 S25-501 S25-505G 8970324640 700P 897323935, 8973239350, 8973239352, 8973279352 8970958113, 8971009261, 8971722112, 8972161861, 8970655260, 8970655262, 8970958110, 8970958112, 8913239352, 8941337580, 8970324640, 8970324642 STN3675RB, STN3675WA, 0187471 PA510007, STR6107, 8980090430, 8980549840, 8982220181, 8982220230 8-97095811-0 M008T85372, M8T85372 S25-163 S25-308 S25-505 S25-515 18960 18960N STH7675WA, STH8675WA, STH9675RB, STH9675WA 8-97172211-2 CST20606RS DRS08S25511, S25511A, S25511B, S25511C, S25515 45, STH3675RB, STH3675WA, S25163E S25168 S25-308 S25-308A S25501 S25163 S25163A S25163B S25163C
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 4.0KW |
| Number of feet : | 11T |
| Size : | 44*24*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:7KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ENGINE STARTER |
| Specification : | 24V 4.0KW |
| Number of feet : | 11T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 8-91323935-2 700P |
| Quality : | NEW |
| Delivery time : | 7--10DAY |




Applicable ModelsBrand Model Engine Year Isuzu NKR 3.6 4BE1 06.1987– Isuzu Elf FSR90, NPR66, NKS58, NKR66 4BE1, 4HF1 (Diesel) – Nissan Cabstar 5.7 FE6 04.1985– Nissan YE 03 – 01.1980– Nissan YGF 03 – 01.1980– Ataman A-092 4.6D 4HG1, 4HK1 01.2012– Bogdan A-091 4.6D 4HE1, 4HG1 01.2000–12.2003 Bogdan A-092 4.6D 4HE1, 4HF1, 4HG1, 4HK1 01.2003–12.2012 Isuzu Elf 4JJ1, 4HK1 NPR75, NQR90, NLR85, NMR85 Mazda Titan – – Nissan Atlas – –
| Brand | Model | Engine | Year |
|---|---|---|---|
| Isuzu | NKR 3.6 | 4BE1 | 06.1987– |
| Isuzu | Elf FSR90, NPR66, NKS58, NKR66 | 4BE1, 4HF1 (Diesel) | – |
| Nissan | Cabstar 5.7 | FE6 | 04.1985– |
| Nissan | YE 03 | – | 01.1980– |
| Nissan | YGF 03 | – | 01.1980– |
| Ataman | A-092 4.6D | 4HG1, 4HK1 | 01.2012– |
| Bogdan | A-091 4.6D | 4HE1, 4HG1 | 01.2000–12.2003 |
| Bogdan | A-092 4.6D | 4HE1, 4HF1, 4HG1, 4HK1 | 01.2003–12.2012 |
| Isuzu | Elf | 4JJ1, 4HK1 | NPR75, NQR90, NLR85, NMR85 |
| Mazda | Titan | – | – |
| Nissan | Atlas | – | – |
Related Articles
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....
Proper maintenance of car starters, including F7SU-11000-A1B, 3268, 3268R, and 3268N for Ford, Lincoln, and Mercury, ensures reliable engine starts, reduces wear, and extends starter lifespan for long-term performance.....
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....

