
Starter Motor for Toyota Prado 2700 Land Cruiser 2810073020 2810075190 28100-75190
Applicable models:Toyota Prado 2700 Land Cruiser 1RZ 2RZ 3RZ
Consult now
Reference part number: 2810073020 2810075190 28100-75190 STM3190RD, STN3190BL, STN3190DJ 2810073020, 2810073021, 2810075190 STG91196 0986JR1291, 2810075191 28100-75191 19257N 428000-1261 4280001262 428000-1262,2810075191 428000-6821 28100-75210 190.949.092 19257N 28100-73020 28100-73021 STN3190TJ, STN3190XH, STN3190ZD 28100-75190 428000-0551 428000-1260 428000-1261 STN3190RD, STN3190RN, STN3190SU STM3190 STN3190 STR70493 UD02916S
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.6KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:2.95KG gross weight:3.1KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 1.6KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 2810073020 2810075190 |
| Quality : | Regeneration |
| Delivery time : | 10DAY |




Applicable Models
| No. | Vehicle Model | Engine | Power | Fuel | Production Year |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TOYOTA Hiace IV (H100) | 2TR-FE 2.7L | 151 HP | Petrol | 2005–2011 |
| 2 | TOYOTA Hiace V (H200) | 2TR-FE 2.7L | 151 HP | Petrol | 2005–2019 |
| 3 | TOYOTA Hiace / Regius Ace V (H200) | 2TR-FE 2.7L | 151 HP | Petrol | 2005–2019 |
| 4 | TOYOTA Land Cruiser Prado III (J120) | 2TR-FE 2.7L | 163 HP | Petrol | 2004–2009 |
| 5 | TOYOTA Land Cruiser Prado | 2.7L | — | Petrol | 2015– |
Related Articles
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....

