
Starter Motor For Toyota 28100-0T170 28100-0T260 28100-0T300 28100-37090 28100-37120
Applicable models:Toyota Corolla
Consult now
Reference part number: 28100-0T170 28100-0T260 28100-0T300 28100-37090 28100-37120 CST40392GS DSN1239 DSN1239 STN3219BA、STN3219RD、STN3219XH、 STN4219BA、STN4219RN、STN4219XH 281000T170 281000T170、281000T260、281000T290 281000T300、2810037040、2810037041 2810037090、2810037110、2810037120
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.3KW |
| Number of feet : | 10T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:2.75KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 3.1KW |
| Number of feet : | 10T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 28100-0T170 28100-0T260 |
| Quality : | Regeneration |
| Delivery time : | 10DAY |





Applicable Models
Model Year Engine Displacement Power TypeToyota (Import) COROLLA Saloon (E15) 1.6 (ZRE151) 2006-2013 1ZR-FAE, 1ZR-FE 1598 97 SaloonToyota (Import) COROLLA Saloon (E15) 1.6 Dual VVTi (ZRE141, ZRE151) 2007-2014 1ZR-FE 1598 91 SaloonToyota (Import) RAV 4 III (A3) 20.0 (ZSA35_, ZSA35R) 2008-2013 3ZR-FAE 1987 116 SUVToyota (Import) RAV 4 III (A3) 2.0 4WD (ZSA30_, ZSA30R) 2008-2013 3ZR-FAE 1987 116 SUVToyota (Import) RAV 4 IV (A4) 2.0 (ZSA42) 2012-2019 3ZR-FE 1987 107 SUVToyota (Import) RAV 4 IV (A4) 2.0 (ZSA42) 2012-2019 3ZR-FE 1987 105 SUVToyota (Import) RAV 4 IV (A4) 2.0 4WD (ZSA44_, ZSA44R) 2012-2018 3ZR-FAE 1987 111 SUV
Related Articles
This article introduces the automotive clutch release bearing, including its definition, main functions, working principle, types, and industrial applications. It also focuses on its compatibility with Lada vehicles, providing relevant part numbers and applicat....
This article explores high-performance clutch plates, including their definition, key differences from standard ones, materials, advantages, trade-offs, and upgrade scenarios, guiding drivers in making informed choices.....
This article introduces the automotive clutch plate, covering its definition, functions, types, materials, wear signs, and maintenance tips, helping to understand its importance and ensure proper use.....
This guide explores factory direct alternator supply, its advantages, how to identify reliable manufacturers, pricing and logistics tips, helping buyers balance quality and cost efficiently.....
This article compares standard and high-output alternators, clarifies their performance gaps, offers selection criteria, and highlights installation and safety notes for upgrades.....
This paper introduces common failures, possible causes and troubleshooting methods of industrial-grade starters for Jaguar vehicles, helping improve maintenance efficiency and reduce downtime.....

