
Starter Motor For NISSAN 23300-1HC1A 23300-1HC1B 23300-1HC1C M000T37871
Applicable models:NISSAN
Consult now
Reference part number:23300-1HC1A 23300-1HC1B 23300-1HC1C M000T37871 1196052A, 23300-1HC0D, 23300-1HC1A 23300-1HC1B M000T37871ZE M0T37871 M0T37871ZE 115426 1196052 1196052A 12264 MTD241 RNLFS10M3 S3148 STM6122 STRL661 UD12034S 233001HC1A FS10M3, M000T37871ZE, M0T37871, 0023001HC1A, 00233001HC1A, 1196052, M000T37871 M0T37871ZE, 23300-1HC1C,
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:3KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 1KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 23300-1HC1A 23300-1HC1B |
| Quality : | Regeneration |
| Delivery time : | 10DAY |





Applicable Models
| Model | Year | Engine | Displacement (cc) | Power (kW) | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Nissan (Import) MICRA IV (K13K, K13KK) 1.2 | 2010-2015 | HR12DE | 1198 | 59 | Hatchback |
| Nissan (Import) MICRA IV (K13K, K13KK) 1.2 | 2010-2020 | HR12DE | 1198 | 56 | Hatchback |
| Nissan (Import) MICRA IV (K13K, K13KK) 1.2 DIG-S | 2011-2015 | HR12DDR, HR12DR | 1198 | 72 | Hatchback |
| Nissan (Import) MICRA IV (K13K, K13KK) 1.2 LPG | 2010-2015 | HR12DE | 1198 | 59 | Hatchback |
| Nissan (Import) NOTE (E12) 1.2 | 2012-2016 | HR12DE | 1198 | 59 | MPV |
| Nissan (Import) NOTE (E12) 1.2 DIG-S | 2012- | HR12DDR, HR12DR | 1198 | 72 | MPV |
| Nissan (Import) NOTE (E12) 1.2 LPG | 2015-2016 | HR12DE | 1198 | 56 | MPV |
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

