
LH Lawn Mower Motor for John Deere 428000-6601 647A, X300, X304 Kawasaki FX730V, FX481V, FX541V Cub Cadet Tank L54 KW 21163-0756
Applicable models:KAWASAKI FS730V. FX481V.FX541V. FX600V. FX651V FX691V FX730V4 stroke engines
Consult now
Reference part number:FX541V FX600V FX651V 114678 4280006601 211630754 211637023 FS730V FX481V FX691V FX730V 211630756 428000-6600 AUC12656 4280006600
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 10T |
| Size : | 24*12*16cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:3.35KG GROSS WEIGHT:3.55KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Enginestarter |
| Specification : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 10T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 428000-6601 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10 days |





Fitment Information:
| JOHN DEERE | Mowers - Professional | 636M | All | Kawasaki 18.5HP Gas |
| JOHN DEERE | Mowers - Professional | 648M | All | Kawasaki 23HP Gas |
| JOHN DEERE | Mowers - Professional | 648R | All | Kawasaki 22HP Gas |
| JOHN DEERE | Mowers - Professional | 652B | All | Kawasaki 22HP Gas |
| JOHN DEERE | Mowers - Professional | 652M | All | Kawasaki 23HP Gas |
| JOHN DEERE | Mowers - Professional | 652R | All | Kawasaki 23.5HP Gas |
| JOHN DEERE | Mowers - Professional | 661R | All | Kawasaki 23.5HP Gas |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | 647A | All | Kawasaki 19HP |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z445 | All | Briggs Engine |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z445 | All | Kawasaki Engine |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z465 | All | Briggs Engine |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z465 | All | Kawasaki Engine |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z645 | All | Kawasaki 24HP |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z655 | All | Kawasaki 24HP |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z665 | All | Kawasaki 24HP |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z910A | All | Kawasaki 20.5HP |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z920A | All | Kawasaki 23.5HP |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z920M | All | Kawasaki 23.5HP |
| JOHN DEERE | Mowers - Z-Trak | Z920R | All | Kawasaki 23.5HP |
| JOHN DEERE | Tractors - Lawn | X300 | All | Kawasaki 17HP |
| JOHN DEERE | Tractors - Lawn | X324 | All | Kawasaki 22HP |
| KAWASAKI | Small Engines | Various Models | All | FX651V AS00 4-Stroke Engine |
| KAWASAKI | Small Engines | Various Models | All | FX691V AS00 4-Stroke Engine |
| KAWASAKI | Small Engines | Various Models | All | FX730V AS00 4-Stroke Engine |
| KAWASAKI | Small Engines | Various Models | All | FX730V AS04 4-Stroke Engine |
Related Articles
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....
This guide elaborates on the alternator’s function, vehicle specification checking, new vs. remanufactured options, brand selection, and maintenance, helping readers choose the right new alternator.....
The 300516-00030/30051600030 OEM starter motor, tailored for Doosan SD200N, offers perfect compatibility, consistent startup, durability and lower maintenance costs, suitable for construction and diesel equipment.....
This article introduces automotive urea pumps, covering their functions, benefits, common issues, factory advantages and references, helping ensure SCR efficiency and emission compliance.....
This article introduces automotive oil filters, fuel filters and high-performance clutch kits, covering their importance, features, applications, product info, maintenance tips and related part numbers.....
This article introduces a durable replacement alternator for Nissan Navara NP300, including its specifications, features, compatibility and advantages, serving various driving scenarios.....

