
Start Motor M0T88281 M0T88281ZC M0T88281CKD 23300-EA000 23300-EA000 23300-EA00A 23300-EA00ARE M000T88281 M000T88281ZC M000T88281ZCKD FOR NISSAN FRONTIER PICKUP 2.5L
Applicable models:NISSAN FRONTIER PICKUP 2.5L
Consult now
Reference part number:M0T88281 M0T88281ZC M0T88281CKD 23300-EA000 23300-EA000 23300-EA00A 23300-EA00ARE M000T88281 M000T88281ZC M000T88281ZCKD M000T88282 M000T88283 M0T88281 M0T88281ZC M0T88281ZCKD M0T88282 M0T88283 23300EA000 23300EA00A 23300EA00ARE 23300EA00B 2330MEA00ARW 3110082Z00 3110082Z01
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V, 1.4KW |
| Number of feet : | 11T |
| Size : | 24*12*16single unit inner box |
| Weight : | Net weight 2.85kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Starter Motor |
| Specification : | 12V, 1.4KW |
| Number of feet : | 11T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | M0T88281 M0T88281ZC |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAY |





Compatibility
This part is compatible with 12 vehicle(s)
| Year | Make | Model | Trim | Engine |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | Nissan | Frontier | SE Crew Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2009 | Nissan | Frontier | SE Extended Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2009 | Nissan | Frontier | XE Extended Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2009 | Suzuki | Equator | Base Crew Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2009 | Suzuki | Equator | Base Extended Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2009 | Suzuki | Equator | Premium Extended Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2008 | Nissan | Frontier | SE Crew Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2008 | Nissan | Frontier | SE Extended Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2008 | Nissan | Frontier | XE Extended Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2007 | Nissan | Frontier | XE Extended Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2006 | Nissan | Frontier | XE Extended Cab Pickup 4-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2005 | Nissan | Frontier | XE Extended Cab Pickup 2-Door | 2.5L 2488CC 152Cu. In. l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
Related Articles
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....
This guide elaborates on the alternator’s function, vehicle specification checking, new vs. remanufactured options, brand selection, and maintenance, helping readers choose the right new alternator.....
The 300516-00030/30051600030 OEM starter motor, tailored for Doosan SD200N, offers perfect compatibility, consistent startup, durability and lower maintenance costs, suitable for construction and diesel equipment.....
This article introduces automotive urea pumps, covering their functions, benefits, common issues, factory advantages and references, helping ensure SCR efficiency and emission compliance.....
This article introduces automotive oil filters, fuel filters and high-performance clutch kits, covering their importance, features, applications, product info, maintenance tips and related part numbers.....
This article introduces a durable replacement alternator for Nissan Navara NP300, including its specifications, features, compatibility and advantages, serving various driving scenarios.....

