
STARTER MOTOR 17934 S114-932 23300-EY00A 23300-EY00C S114932 17934N S114932A S114932B S114932C 23300-EY00D 23300EY00D for Infiniti EX37 Q40 Q70 Nissan 370Z
Applicable models:Infiniti EX37 Q40 Q70 Nissan 370Z
Consult now
Reference part number:17934 S114-932 23300-EY00A 23300-EY00C S114932 17934N S114932A S114932B S114932C 23300-EY00D 23300EY00D 23300-EY00E 23300EY00E
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V/1.6KW/10T |
| Number of feet : | 10T |
| Size : | 24*12*16single unit inner box |
| Weight : | Net weight: 3.1kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Starter Motor |
| Specification : | 12V/1.6KW/10T |
| Number of feet : | 10T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 17934 S114-932 23300-EY00A |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAY |






Applicable Models
Model Year Engine Displacement Power Type Infiniti (Import) EX 25 2010-2013 VQ25HR 2495 175 SUV Infiniti (Import) EX 37 2008- VQ37VHR 3694 228 SUV Infiniti (Import) EX 37 2010- VQ37VHR 3696 235 SUV Infiniti (Import) FX 37 AWD 2008- VQ37VHR 3696 235 SUV Infiniti (Import) G Convertible 37 2010- VQ37VHR 3696 235 Convertible Infiniti (Import) G Coupe 37 2008-2012 VQ37VHR 3696 245 Coupe Infiniti (Import) G Coupe 37 2007- VQ37VHR 3694 243 Coupe Infiniti (Import) G Coupe 37 2010- VQ37VHR 3696 235 Coupe Infiniti (Import) G Saloon 37 2008- VQ37VHR 3696 235 Saloon Infiniti (Import) G Saloon 37 2008- VQ37VHR 3694 243 Saloon Infiniti (Import) G Saloon 37 X 2008-2013 VQ37VHR 3696 245 Saloon Infiniti (Import) G Saloon 37 X 2008- VQ37VHR 3696 235 Saloon Infiniti (Import) M (Y51) 37 2010- VQ37VHR 3696 235 Saloon Infiniti (Import) Q60 Convertible 3.7 2013- VQ37VHR 3696 235 Convertible Infiniti (Import) Q60 Coupe 3.7 2013- VQ37VHR 3696 235 Coupe Infiniti (Import) Q70 (Y51) 3.7 2013- VQ37VHR 3696 235 Saloon Infiniti (Import) QX50 I 37 AWD 2013- VQ37VHR 3696 235 SUV Infiniti (Import) QX70 3.7 AWD 2013- VQ37VHR 3696 235 SUV Nissan (Import) 370Z Coupe (Z34) 3.7 2009- VQ37VHR 3696 248 Coupe Nissan (Import) 370Z Coupe (Z34) 3.7 2009- VQ37VHR 3696 241 Coupe Nissan (Import) 370Z Coupe (Z34) 3.7 V6 VVEL 2009- VQ37VHR 3696 243 Coupe Nissan (Import) 370Z Coupe (Z34) NISMO 3.7 2013- VQ37VHR 3696 253 Coupe Nissan (Import) 370Z Roadster (Z34) 3.7 2010- VQ37VHR 3696 241 Convertible Nissan (Import) 370Z Roadster (Z34) 3.7 2009- VQ37VHR 3696 243 Convertible
Related Articles
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....

