
Starter Motor 24V 12T 7.0KW 1797880 2008268 For SCANIA DC16
Applicable models:SCANIA DC16
Consult now
Reference part number:M009T85079, M9T83771, M9T85079 DRS0542 2035082 M009T85079 M009T85079AM M9T85079 M9T85079AM 2777873 2035082 1797880 2008268 2035082 M009T83771AM
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 7KW |
| Number of feet : | 12T |
| Size : | 44*24*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:12.15KG gross weight:12.75KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Starter Motor |
| Specification : | 24V 7KW |
| Number of feet : | 12T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 2777873 2008268 |
| Quality : | NEW |
| Delivery time : | 10DAY |





Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

