
Truck Engine Starter 0001241006 0001241015 0001241020 1667425 1688625
Applicable models:DAF
Consult now
Reference part number:0001241006, 0001241015, 0001241020, 0001261007 0001261008, 0001261012, 0001261013, 114073, 115511 CST10608AS 1667425, 1688625, 1739935, 1826121 1826121R, 1843852, 1876369, 1956090,0001241006 0001241015 0001241020 1667425 1688625
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 7.5KW |
| Number of feet : | 12T |
| Size : | 44*24*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:9.5KG gross weight:9.95KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 24V 7.5KW |
| Number of feet : | 12T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 1688625 0001241006 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 days |





Applicable ModelsVehicle Model Engine Code Production Period DAF CF 85.340 12.6 XE250C 01.2001– DAF CF 85.380 12.6 XE280C 01.2001– DAF CF 85.430 12.6 XE315C 01.2001– DAF CF 85.480 12.6 XE355C 01.2001– DAF XF 95.380 12.6 XE250C, XE280C 09.2002– DAF XF 95.430 12.6 XE315C 09.2002– DAF XF 95.480 12.6 XE355C 09.2002– DAF XF 95.530 12.6 XE390C 09.2002– BOVA 122 12.9 MX300 10.2006– BOVA 130 12.9 MX340 07.2007– BOVA 131 12.9 MX340 07.2007– BOVA 141 12.9 MX340 07.2007– SOLARIS Vacanza 12 12.9 MX300 10.2005– SOLARIS Vacanza 13 12.9 MX300 10.2005–
| Vehicle Model | Engine Code | Production Period |
|---|---|---|
| DAF CF 85.340 12.6 | XE250C | 01.2001– |
| DAF CF 85.380 12.6 | XE280C | 01.2001– |
| DAF CF 85.430 12.6 | XE315C | 01.2001– |
| DAF CF 85.480 12.6 | XE355C | 01.2001– |
| DAF XF 95.380 12.6 | XE250C, XE280C | 09.2002– |
| DAF XF 95.430 12.6 | XE315C | 09.2002– |
| DAF XF 95.480 12.6 | XE355C | 09.2002– |
| DAF XF 95.530 12.6 | XE390C | 09.2002– |
| BOVA 122 12.9 | MX300 | 10.2006– |
| BOVA 130 12.9 | MX340 | 07.2007– |
| BOVA 131 12.9 | MX340 | 07.2007– |
| BOVA 141 12.9 | MX340 | 07.2007– |
| SOLARIS Vacanza 12 12.9 | MX300 | 10.2005– |
| SOLARIS Vacanza 13 12.9 | MX300 | 10.2005– |
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

