
LAND ROVER STARTER LR047574 4380000570 EJ3211001BC 4380001550
Applicable models:land rover evoque 2.0T Start-Stop
Consult now
Reference part number:LR047574 4380000570 EJ3211001BC 4380001550 GX7311001DB 438000-0570 EJ32-11001-BC EW32-11001-B GX73-11001-DB, LR059796, LR070690 EJ32-11001-BC 4380000570, EJ3211001BC, LR047574 LRS02738、438000-1550, FK72-11001-AB LR031028, LR044091, 438000-0570, LR080315, LR086809, T2H19157, T2H2799,
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.6KW |
| Number of feet : | 13T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:6KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 1.6KW |
| Number of feet : | 13T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | LR047574 4380000570 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |





Compatibility
Make Model Year Variant Type Chassis EngineLand Rover Freelander 2 2014 Petrol Off-Road Vehicle 2.0 Si4 4x4 AWD -- L359 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Freelander 2 2013 Petrol Off-Road Vehicle 2.0 Si4 4x4 AWD -- L359 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Freelander 2 2012 Petrol Off-Road Vehicle 2.0 Si4 4x4 AWD -- L359 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Freelander 2 2011 Petrol Off-Road Vehicle 2.0 Si4 4x4 AWD -- L359 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2019 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2018 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2017 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2016 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2015 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2014 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2013 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2012 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PTLand Rover Range Rover Evoque 2011 Petrol SUV 2.0 4x4 AWD -- L538 1999cc 177KW 241HP 204PT
Related Articles
This article introduces the automotive clutch release bearing, including its definition, main functions, working principle, types, and industrial applications. It also focuses on its compatibility with Lada vehicles, providing relevant part numbers and applicat....
This article explores high-performance clutch plates, including their definition, key differences from standard ones, materials, advantages, trade-offs, and upgrade scenarios, guiding drivers in making informed choices.....
This article introduces the automotive clutch plate, covering its definition, functions, types, materials, wear signs, and maintenance tips, helping to understand its importance and ensure proper use.....
This guide explores factory direct alternator supply, its advantages, how to identify reliable manufacturers, pricing and logistics tips, helping buyers balance quality and cost efficiently.....
This article compares standard and high-output alternators, clarifies their performance gaps, offers selection criteria, and highlights installation and safety notes for upgrades.....
This paper introduces common failures, possible causes and troubleshooting methods of industrial-grade starters for Jaguar vehicles, helping improve maintenance efficiency and reduce downtime.....

