
Tractor Starter 9142602 296190800 63217138 207020002
Applicable models:Lamborghini,Huerlimann
Consult now
Reference part number:9142602 296190800 63217138 207020002 296190800 63217138 0001314011 0001354090 0001362022 0001362035 63217138 MT71FA 1530359C1 12153835 296190800 LRS00933 LRS02050 LRS2050 LRS933 51262017011 605720100063 0001362009 0001354014 0001354033 0001362022 0001362035 111284 11130083 11130253 11130521 12153835 207020002 063207138010 0001354090 21777102 251443
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 2.7KW |
| Number of feet : | 11T |
| Size : | 25*16*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:5.8KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 2.7KW |
| Number of feet : | 11T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 9142602 296190800 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |





Applicable Models
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Maserati (Import) GHIBLI 4.7 | 1967-1973 | 107/47 | 4719 | 228 | Coupe |
| Maserati (Import) GHIBLI Spider 4.7 | 1968-1973 | 1073052 | 4719 | 228 | Convertible |
| Maserati (Import) INDY 4.7 | 1972-1974 | 1073052 | 4710 | 213 | Coupe |
| Maserati (Import) INDY 4.9 | 1972-1974 | 1073053 | 4930 | 235 | Coupe |
| Maserati (Import) MEXICO 4.7 | 1967-1972 | 1073052 | 4710 | 213 | Coupe |
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

