
Starter Motor For KHD Engine STG50553 04131602 04606897 IS1380 11132606 AZE4314
Applicable models:DEUTZ (KHD) TCD 2,9L TCD 2,9 TCD 2,9 2.9 15.01
Consult now
Reference part number:STG50553 04131602 04606897 IS1380 11132606 AZE4314 11132592 AZE4313 11132377 AZE4282 MS658 MS658、AZE4224、1000332119 04131602.04606897 11132058、11132377、11132592、 11132606,AZE4224、AZE4282、 AZE4313、AZE4314、1S1380 STI1756SU,STI1756UL,MS658
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 3.2KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 40*27*20 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:8.2KG gross weight:8.8KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 3.2KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | STG50553 04131602 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |





Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

