
Starter Motor Assembly for Cadillac Buick 12644788 12645298 M0T35876 M0T23871ZC M0T36571
Applicable models:Cadillac Buick
Consult now
Reference part number:12644788 12645298 M0T35876 M0T23871ZC M0T36571 12588493 12598756 12598757 12601721 17996N 12608653 12610857 M0T35875 M000T35874 M000T35875 M0T35874 12638920 12645298 M000T23871 M000T35871 M000T35872 M000T35972 17986
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 12T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:3.0KG gross weight:3.05KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 12T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 12644788 12645298 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10DAY |





Applicable Models
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Cadillac (Imported) CTS 2.8 | 2008–2009 | LP1 | 2792 cc | 155 kW | Saloon |
| Cadillac (Imported) CTS 3.6 | 2008–2013 | LLT | 3564 cc | 229 kW | Saloon |
| Cadillac (Imported) CTS 3.6 | 2008–2010 | LY7 | 3564 cc | 196 kW | Saloon |
| Cadillac (Imported) CTS 3.6 AWD | 2008–2013 | LLT | 3564 cc | 229 kW | Saloon |
| Cadillac (Imported) SRX 3.6 | 2004–2008 | LY7 | 3564 cc | 190 kW | SUV |
| Cadillac (Imported) SRX 3.6 AWD | 2004–2008 | LY7 | 3564 cc | 190 kW | SUV |
| Chevrolet (Imported) CAMARO 3.6 | 2009–2010 | LLT | 3564 cc | 224 kW | Coupe |
| Chevrolet (Imported) CAMARO 3.6 | 2009–2010 | LLT | 3564 cc | 227 kW | Coupe |
| Chevrolet (Imported) CAMARO 3.6 | 2011–2015 | LFX | 3564 cc | 241 kW | Coupe |
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

