
Starting Motor starter diesel engine parts QDJ153 3708N-010 C4935789 4935789 3913789 A3913789
Applicable models:Cummins 6BT
Consult now
Reference part number:3708N-010 C4935789 4935789 3913789 A3913789 EQ1118GA EQ2082 21DQ003 0J00334 4935789 4944701 C4944701
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 5.5KW |
| Number of feet : | 10T |
| Size : | 44*24*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:14.05KG gross weight:14.6KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 24V 5.5KW |
| Number of feet : | 10T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 3708N-010 QDJ153 C4935789 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10DAY |





Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

