
Starter for Cummins 4B 4BT 4BTA 6B 6BT 6BTA EQB BGE IE engine M93R3002SE M93R3001SE C4948058 C4983774 C4935789 4929600
Applicable models:Cummins4B 4BT 4BTA 6B 6BT
Consult now
Reference part number:M93R3002SE M93R3001SE C4948058 C4983774 C4935789 4929600 4929600
Product Attributes
| Power horsepower : | 28V 6KW |
| Number of feet : | 12T |
| Size : | 44*24*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:10.2KG gross weight:10.75KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 24V 6KW |
| Number of feet : | 12T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | M93R3002SE M93R3001SE |
| Quality : | Regeneration |
| Delivery time : | 30DAYS |





CUMMINS 6bt 5.9 4bt 3.9 HIGER (CHINA BUS) S7-S8 Cummins 5,9 215hp (Brazil) HIGER (CHINA BUS) S7-S8 Cummins EQB180-20 180hp HIGER (CHINA BUS) S7-S8 Cummins ISCe260 30 Euro3 HIGER (CHINA BUS) S7-S8 Cummins B5,9 215hp (Brazil) HIGER (CHINA BUS) S7-S8 EQB210-20 210hp [6BTA5.9-C170] KAMAZ 4308, 43255, Cummins engines EQB (Euro 2) KAMAZ 4308 4.2 3.9 KAMAZ 4308 5.9 DONGFENG KING LONG CUMMINS 6BT 5.9 01.1994- CUMMINS 6BT C 5.9 CUMMINS 6BTA-200C 5.9 DRESSER 510B 3.9 [4BT] 01.1990-12.1993 HATZ Engine 0.7 [2W35] SAMSUNG SF130 3.9 01.1992-01.1998 TIMBERJACK 608 5.9 01.1995- Various - Engine DCEC [6BTA] 5.9-C180 KAVZ Bus DCEC EQB210 (Cummins China)
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

