
Starter Motor M8T60871 M008T60871 1252988 125-2988 FOR CATERPILLAR Excavator 24V 10T 320B 320C 3066T S6S STARTER
Applicable models:CATERPILLAR Excavator 320B 320C 3066T S6S
Consult now
Reference part number:32B66-10100 272-4774 2724774 IR7370 SI7716 32B3302500 32B3312500 M008T60872 M008T60873 M8T60872 IR5338 32B6602102 M8T60871 M008T60871 1252988 125-2988
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 5.5KW |
| Number of feet : | 10T |
| Size : | 44*24*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:7.35KG gross weight:7.8KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ENGINE STARTER |
| Specification : | 24V 5.5KW |
| Number of feet : | 11T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | M8T60871 1252988 |
| Quality : | NEW |
| Delivery time : | 10DAY |





Related Articles
This article compares standard and high-output alternators, clarifies their performance gaps, offers selection criteria, and highlights installation and safety notes for upgrades.....
This paper introduces common failures, possible causes and troubleshooting methods of industrial-grade starters for Jaguar vehicles, helping improve maintenance efficiency and reduce downtime.....
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....

