
Generator FG18S099 0009063722, A0009063722. 261420 1439773 is suitable for Mercedes Benz
Applicable models: Mercedes Benz
Consult now
Reference part number: FG18S099 0009063722, A0009063722. 261420 1439773 A00090637220080,440406,11813N
Product Attributes
| Rated output : | 12V 180A |
| Pulley : | 6PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 7.3kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : | yFP135000241107 |
Product Details
| Type : | ACgenerator Alternator |
| Specification : | 12V 180A |
| Pulley : | 6PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 0009063722 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAYS |




| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz (Import) C-CLASS (W204) C 300 4-matic (204.080) | 2011-2014 | M 276.957 | 3498 | 185 | Saloon |
| Mercedes-Benz (Import) C-CLASS (W204) C 350 4-matic (204.088) | 2011-2014 | M 276.957 | 3498 | 225 | Saloon |
| Mercedes-Benz (Import) C-CLASS Coupe (C204) C 350 4-matic (204.388) | 2013- | M 276.957 | 3498 | 225 | Coupe |
| Mercedes-Benz (Import) GLK-CLASS (X204) 300 4-matic (204.990) | 2009-2015 | M 276.957 | 3498 | 185 | SUV |
| Mercedes-Benz (Import) GLK-CLASS (X204) 350 4-matic (204.988) | 2008-2015 | M 276.957 | 3498 | 225 | SUV |
Related Articles
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....
This guide elaborates on the alternator’s function, vehicle specification checking, new vs. remanufactured options, brand selection, and maintenance, helping readers choose the right new alternator.....
The 300516-00030/30051600030 OEM starter motor, tailored for Doosan SD200N, offers perfect compatibility, consistent startup, durability and lower maintenance costs, suitable for construction and diesel equipment.....
This article introduces automotive urea pumps, covering their functions, benefits, common issues, factory advantages and references, helping ensure SCR efficiency and emission compliance.....
This article introduces automotive oil filters, fuel filters and high-performance clutch kits, covering their importance, features, applications, product info, maintenance tips and related part numbers.....
This article introduces a durable replacement alternator for Nissan Navara NP300, including its specifications, features, compatibility and advantages, serving various driving scenarios.....

