
Car Alternator 37300-39435 37300-39600 3730039600 3730039435
Applicable models:KIA Sedona 3.5L
Consult now
Reference part number:37300-39435 37300-39600 3730039600 3730039435 3730039600 3730039435 ALA3943BA ALA3943BS 37300-39435 37300-39600 AB112145 12381, 600097, 28-5661, LRA03050, AEK3050,A0002605492 A0002655438 A002655438 TA000A49301 ALA3943UX LRA03050 AB112145 ALA3943WA 2241951202, DRA0223, AL2155 11013N 600097 DRA0223
Product Attributes
| Rated output : | 12V 120A |
| Pulley : | 6PK |
| Size : | 24*18*17 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:5.9KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | AIternator |
| Specification : | 12V 120A |
| Pulley : | 6PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 37300-39435 37300-39600 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |





Related Articles
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....

