
Alternator 20724 37300-2F000 FG15S029 2656070 LRA04303 373002F000 2656070, FG15S029 ALV1529BS, ALV1529GB, ALV1529KR for Kia Sorento 2.2 Sportage 2.0
Applicable models:Kia Sorento 2.2 Sportage 2.0
Consult now
Reference part number:20724 37300-2F000 FG15S029 2656070 LRA04303 373002F000 2656070, FG15S029 ALV1529BS, ALV1529GB, ALV1529KR 301N22342Z CAL32150, CAL32150AS, CAL32150ES, CAL32150OS CAL32150RS DRA1351
Product Attributes
| Rated output : | 12V 150A |
| Pulley : | 6PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 6.25kg Gross weight 6.65kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ACgenerator Alternator |
| Specification : | 12V 150A |
| Pulley : | 6PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 20724 37300-2F000 FG15S029 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAY |





Applicable Models
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai (Import) ix35 (LM, EL, ELH) 2.0 CRDi | 2012-2015 | D4HA | 1995 cc | 130 kW | SUV |
| Hyundai (Import) ix35 (LM, EL, ELH) 2.0 CRDi | 2009-2015 | D4HA | 1995 cc | 135 kW | SUV |
| Hyundai (Import) ix35 (LM, EL, ELH) 2.0 CRDi | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 100 kW | SUV |
| Hyundai (Import) ix35 (LM, EL, ELH) 2.0 CRDi 4WD | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 135 kW | SUV |
| Hyundai (Import) ix35 (LM, EL, ELH) 2.0 CRDi 4WD | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 100 kW | SUV |
| Hyundai (Import) ix35 Van CRDi | 2009-2015 | D4HA | 1995 cc | 100 kW | SUV Van |
| Hyundai (Import) ix35 Van CRDi 4WD | 2009-2015 | D4HA | 1995 cc | 100 kW | SUV Van |
| Kia (Import) CARNIVAL / GRAND CARNIVAL III (VQ) 2.2 CRDi | 2010-2015 | D4HB | 2199 cc | 143 kW | MPV |
| Kia (Import) CARNIVAL / GRAND CARNIVAL III (VQ) 2.2 CRDi | 2010-2015 | D4HB | 2199 cc | 110 kW | MPV |
| Kia (Import) SORENTO II (XM) 2.0 CRDi | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 110 kW | SUV |
| Kia (Import) SORENTO II (XM) 2.0 CRDi 4WD | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 110 kW | SUV |
| Kia (Import) SORENTO II (XM) 2.2 CRDi | 2009-2015 | D4HB | 2199 cc | 145 kW | SUV |
| Kia (Import) SORENTO II (XM) 2.2 CRDi 4WD | 2009-2015 | D4HB | 2199 cc | 145 kW | SUV |
| Kia (Import) SPORTAGE III (SL) 2.0 CRDi | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 135 kW | SUV |
| Kia (Import) SPORTAGE III (SL) 2.0 CRDi | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 100 kW | SUV |
| Kia (Import) SPORTAGE III (SL) 2.0 CRDi AWD | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 135 kW | SUV |
| Kia (Import) SPORTAGE III (SL) 2.0 CRDi AWD | 2010-2015 | D4HA | 1995 cc | 100 kW | SUV |
| Kia (Import) SPORTAGE III (SL) 2.0 CRDi AWD | 2012-2016 | D4HA | 1995 cc | 130 kW | SUV |
Related Articles
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....

