
Automobile generator 27060-0D280 270600D170 270600D191 2706022260 for Toyota Corolla Auris
Applicable models:Toyota Corolla Auris 1999-2006
Consult now
Reference part number:27060-0D280 270600D170 270600D191 2706022260 JA1894IR 270600D140 270600D140B 270600D190 2706022230 1-3023-25W 1012100890 1022119270 0124325079 1986046110 114709 116332 22518N
Product Attributes
| Rated output : | 12V 80A |
| Pulley : | 6PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 5.15kg Gross weight 5.55kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : | GY121000230607 |
Product Details
| Type : | ACgenerator Alternator |
| Specification : | 12V 80A |
| Pulley : | 6PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 27060-0D280 |
| Quality : | Regeneration |
| Delivery time : | 30DAYS |





Applicable Models
| Applicable Models | Year | Engine Code | Displacement (cc) | Power (kW) | Body Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Imported Toyota Auris (E15) 1.4 (ZZE150_, ZZE150R) | 2007-2012 | 4ZZ-FE | 1398 | 71 | Hatchback |
| Imported Toyota Avensis (T25) 1.6 VVT-i (ZZT250_, ZZT250R) | 2003-2008 | 3ZZ-FE | 1598 | 81 | Hatchback |
| Imported Toyota Avensis (T25) 1.8 VVT-i (ZZT251_, ZZT251R) | 2003-2008 | 1ZZ-FE | 1794 | 95 | Hatchback |
| Imported Toyota Avensis Estate (T25) 1.6 VVT-i (ZZT250_, ZZT250R) | 2003-2008 | 3ZZ-FE | 1598 | 81 | Estate |
| Imported Toyota Avensis Estate (T25) 1.8 VVT-i (ZZT251_, ZZT251R) | 2003-2008 | 1ZZ-FE | 1794 | 95 | Estate |
| Imported Toyota Avensis Saloon (T25) 1.6 VVT-i (ZZT250_, ZZT250R) | 2003-2008 | 3ZZ-FE | 1598 | 81 | Saloon |
| Imported Toyota Avensis Saloon (T25) 1.8 VVT-i (ZZT251_, ZZT251R) | 2003-2008 | 1ZZ-FE | 1794 | 95 | Saloon |
| Imported Toyota Corolla (E12) 1.4 VVT-i (ZZE120_, ZZE120R) | 2001-2007 | 4ZZ-FE | 1398 | 71 | Hatchback |
| Imported Toyota Corolla (E12) 1.6 VVT-i (ZZE121_, ZZE121R) | 2002-2006 | 3ZZ-FE | 1598 | 81 | Hatchback |
| Imported Toyota Corolla Estate (E12) 1.4 VVT-i (ZZE120_, ZZE120R) | 2002-2007 | 4ZZ-FE | 1398 | 71 | Estate |
| Imported Toyota Corolla Estate (E12) 1.6 VVT-i (ZZE121_, ZZE121R) | 2002-2007 | 3ZZ-FE | 1598 | 81 | Estate |
| Imported Toyota Corolla Saloon (E12) 1.4 VVT-i (ZZE120_, ZZE120R) | 2001-2006 | 4ZZ-FE | 1398 | 71 | Saloon |
| Imported Toyota Corolla Saloon (E12) 1.6 VVT-i (ZZE121_, ZZE121R) | 2001-2008 | 3ZZ-FE | 1598 | 81 | Saloon |
| Imported Toyota Corolla Verso (ZER_, ZZE12_, R1_) 1.6 (ZNR10_, ZNR10R) | 2004-2009 | 3ZZ-FE | 1598 | 81 | MPV |
| Imported Toyota Corolla Verso (ZER_, ZZE12_, R1_) 1.8 (ZNR11_, ZNR11R) | 2004-2009 | 1ZZ-FE | 1794 | 95 | MPV |
Related Articles
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....

