
Car AC generator 27060-0Y060 114900 CAL40304. CAL40304AS is suitable for Toyota City Cruiser Toyota Yaris hatchback
Applicable models:Toyota City Cruiser Toyota Yaris hatchback
Consult now
Reference part number:27060-0Y060 114900 CAL40304. CAL40304AS CAL40304ES 1042102470,1042102480 1042113100,DAN1015, DAN1309,2706047020 1-507-25W ALN2470AN,ALN2470DD,ALN2470UX ALN2470ZD 270600Y060,270600Y080,270600Y150
Product Attributes
| Rated output : | 12V 100A |
| Pulley : | 6PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 5.8kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | alternator |
| Specification : | 12V 100A |
| Pulley : | 6PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 27060-0Y060 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |





Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

