
High performance ALTERNATOR ATG20530 31400-61J20 31400-61J21 DRA0561 DAN1357
Applicable models:SUZUKI
Consult now
Reference part number:ATG20530 31400-61J20 31400-61J21 DRA0561 DAN1357 31400-61J20, 31400-65J10, 31400-71L00, 31400-71L01 31400-71L02, 31400-71L03, 31400-71L04, 31400-80J0 3140065J10, 31400-65J12, 31400-71L00, 3140085L00, 31400-85L11 DRA0561, DRA0561N.31400-80J01, 31400-85L00, 3140085L02, 31400-85L10.31400-85L02, A005TG0291, A005TG1991, A005TG2491ZE, A005TG2591, A005TG2591ZE, A5TG0291 DAN1357 , 104210-9020 , 104210-9021 A5TG2591Z A5TG2191 A5TG1991
Product Attributes
| Rated output : | 12V 80A |
| Pulley : | 5PK |
| Size : | 24*18*17 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:4.9KG gross weight:5.2KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | AIternator |
| Specification : | 12V 80A |
| Pulley : | 5PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | ATG20530 31400-61J20 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10DAY |





Applicable Models
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Opel (Imported) AGILA (B) (H08) 1.0 (F68) | 2011–2014 | K10B | 996 | 50 | Hatchback |
| Opel (Imported) AGILA (B) (H08) 1.0 (F68) | 2008–2011 | K10B | 996 | 48 | Hatchback |
| Opel (Imported) AGILA (B) (H08) 1.0 LPG (F68) | 2010–2011 | K10B | 996 | 48 | Hatchback |
| Opel (Imported) AGILA (B) (H08) 1.2 (F68) | 2010–2014 | K12B | 1242 | 69 | Hatchback |
| Opel (Imported) AGILA (B) (H08) 1.2 (F68) | 2008–2012 | K12B | 1242 | 63 | Hatchback |
| Opel (Imported) AGILA (B) (H08) 1.2 LPG (F68) | 2008–2010 | K12B | 1242 | 63 | Hatchback |
| Suzuki (Imported) SPLASH (EX) 1.2 (A5B412) | 2008– | K12B | 1242 | 63 | Hatchback |
| Suzuki (Imported) SPLASH (EX) 1.2 LPG | 2008–2014 | K12B | 1242 | 63 | Hatchback |
| Suzuki (Imported) SPLASH (EX) 1.2 VVT (A5B412) | 2010– | K12B | 1242 | 69 | Hatchback |
| Suzuki (Imported) SPLASH (EX) 1.2 VVT (A5B412) | 2011– | K12B | 1242 | 66 | Hatchback |
| Suzuki (Imported) SWIFT IV (FZ, NZ) 1.2 4x4 (AZG412, ZD72S) | 2010– | K12B | 1242 | 66 | Hatchback |
| Suzuki (Imported) SWIFT IV (FZ, NZ) 1.2 4x4 (AZH412, ZD72S) | 2010– | K12B | 1242 | 69 | Hatchback |
Related Articles
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....

