
Generator 31100-RDJ-A01 31100-RJA-A01 31100RJAA01 31100RJAA02 Honda Acura
Applicable models:Honda Acura
Consult now
Reference part number:31100-RDJ-A01 31100-RJA-A01 31100RJAA01 31100RJAA02 13100294-101,13100294-102,13100294-103 13100294-104 A01, 31100RJAA02, 31100-RJA-A02, 06311R70505RM,31100-RDJ-A01,CSC10,104210-3100,31100-RDJ-A01,CSC10,104210-3100,13100294-101 13100294-102,13100294-103,13100294-104, 13100294-105,13100294-106,31100R70A01,31100R70A01RM, 31100RDJA01,31100RJAA01 31100-RJA-A01,31100RJAA02,31100-RJA-A02
Product Attributes
| Rated output : | 12V 130A |
| Pulley : | 6pk |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight: 5.65kg Gross weight: 6kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | starter |
| Specification : | 12V 130A |
| Pulley : | 6pk |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 31100-RDJ-A01 31100RDJA01 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |





Compatible Models
ACURA MDX crossover 3.7 [J37A1] 305 hp Petrol 2006–2013
ACURA RL sedan 3.5 [J35A8] 300 hp Petrol 2004–2008
HONDA Accord coupe 3.0 [J35Z2] 275 hp Petrol 2007–2012
HONDA Accord 3.0 Jan 2007–present
HONDA Ridgeline 3.5 Jan 2006–Dec 2008
Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

