
Generator 31100-P3F-E510 31100-P72-C02, 1012119340 Suitable for Honda
Applicable models: Honda
Consult now
Reference part number:31100-P3F-E510 31100-P72-C02, 1012119340 1012119821 1012119880,1022111850.1022111860 101211944 CAL40196AS 115865,1012119450.1012119820,LRA02161 31100P3FE01、31100P3FE51.31100P3FE510 31100P3FG01、31100P3FG52、31100P3FG521 ALNOO8OAN, ALN0O80DD. ALN0O80UX,11101R CJU34、CJU45、CJU82、CJU88、CJV85 31100P72C02、31100P72U51、31100P75C02.,ALNO08ORB CJU44 ALNO08OWA CJV86
Product Attributes
| Rated output : | 12V 95A |
| Pulley : | 4PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 4.95kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | alternator |
| Specification : | 12V 95A |
| Pulley : | 4PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 31100-P3F-E510 31100P3FE510 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |





Compatible VehiclesModel Year Engine Displacement Power Type Honda (Import) CR-V I (RD) 2.0 (RD1) 1999-2002 B20Z1 1973 98 SUV Honda (Import) CR-V I (RD) 2.0 16V 4WD (RD1, RD3) 1995-2001 B20B 1973 94 SUV Honda (Import) CR-V I (RD) 2.0 16V 4WD (RD1, RD3) 1999-2002 B20Z1 1973 108 SUV
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Honda (Import) CR-V I (RD) 2.0 (RD1) | 1999-2002 | B20Z1 | 1973 | 98 | SUV |
| Honda (Import) CR-V I (RD) 2.0 16V 4WD (RD1, RD3) | 1995-2001 | B20B | 1973 | 94 | SUV |
| Honda (Import) CR-V I (RD) 2.0 16V 4WD (RD1, RD3) | 1999-2002 | B20Z1 | 1973 | 108 | SUV |
Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

