
Generator 27060-0P141 27060-0P141-84 1-3009-01ND, 1042104470 1136N for Hanlada 2GRFE Lexus RX350 V6 3.5L
Applicable models:Hanlada 2GRFE Lexus RX350 V6 3.5L
Consult now
Reference part number: 27060-0P14127060-0P141-84 1-3009-01ND, 1042104470 1136N 27060-31081, 27060-3108184, 104210-4830 104210-2070 104210-2071 104210-4470 104210-4471 1042102071,1042104475,1042104530, 270600P14184 1042104471, 1042104472, 104210-2074 1042102060, 1042102061, 1042102070, 104210-4830 11136R 12647 12820 27060-0P140 27060-0P141-84, 27060-31080, 27060-31082, 554039RI 90-29-5564 A-80307 A-80352 1042104820 27060-0P141 27060-31080 27060-31081 27060-31082 1042104470 1042102070 UD11496A
Product Attributes
| Rated output : | 12V 100A |
| Pulley : | 7PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 5.75kg, gross weight 6.1kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Altemator |
| Specification : | 12V 100A |
| Pulley : | 7PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 1042104830 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |




Applicable Models
| Brand | Model | Year | Engine |
|---|---|---|---|
| TOYOTA | AVALON Saloon | 2012.09-2018.03 | 3.5 (200KW,272PS) |
| TOYOTA | CAMRY Saloon | 2011.09-2017.12 | 3.5 (204KW,277PS) |
| TOYOTA | CAMRY Saloon | 2006.09-2014.12 | 3.5 (204KW,277PS) |
| TOYOTA | CAMRY Saloon | 2006.01-2011.12 | 3.5 (200KW,272PS) |
| TOYOTA | HIGHLANDER / KLUGER SUV | 2009.09-2013.12 | 3.5 (201KW,273PS) |
| TOYOTA | AURION | 2011.09- | 3.5 (200KW,272PS) |
| TOYOTA | AVALON Saloon | 2005.10-2012.11 | 3.5 (198KW,269PS) |
| TOYOTA | AURION | 2006.03-2011.09 | 3.5 (200KW,272PS) |
| TOYOTA | VENZA | 2008.11-2016.11 | 3.5 4WD (200KW,272PS) |
| TOYOTA | VENZA | 2008.11-2016.11 | 3.5 (200KW,272PS) |
| LEXUS | RX | 2006.01-2008.12 | 350 (203KW,276PS) |
| LEXUS | RX | 2006.02-2008.12 | 350 AWD (203KW,276PS) |
Related Articles
This article compares standard and high-output alternators, clarifies their performance gaps, offers selection criteria, and highlights installation and safety notes for upgrades.....
This paper introduces common failures, possible causes and troubleshooting methods of industrial-grade starters for Jaguar vehicles, helping improve maintenance efficiency and reduce downtime.....
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....

