
Car Alternator Lester 8-97240270-2 8972402700 8972402701 8972402702 3701100BBB1
Applicable models:lsuzu 600P 4HK1 D-MAX 4JA1 4JH1 4HF1 4HF1 4HG1
Consult now
Reference part number: 8-97240270-2 8972402700 8972402701 8972402702 3701100BBB1 LR160-503E 8-97240-270-2 8-97240270-0 8-97240270-1 8-97240270-2 LR160502, LRA03255, LRA3255, LR160502B, 8972402700 8972402701 8972402702 ,LRA03255,LRA3255,LR160502B, 8972402700 LR160502C, LR160502E
Product Attributes
| Rated output : | 12V 60A |
| Pulley : | 1PK |
| Size : | 26*19*19 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:5.65KG gross weight:5.9KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | AIternator |
| Specification : | 12V 60A |
| Pulley : | 1PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 8-97240270-2 8-97240-270-0 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |






Compatible Vehicles
| Make | Model | Year | Engine |
|---|---|---|---|
| ISUZU | D-MAX I | 2002.05-2012.06 | 3.0 DiTD 4x4 (96 KW, 131 PS) |
| ISUZU | D-MAX I | 2002.05-2012.06 | 2.5 DiTD 4x4 (74 KW, 101 PS) |
| ISUZU | D-MAX I | 2002.10-2012.06 | 2.5 DiTD (74 KW, 101 PS) |
| OPEL | CAMPO | 2001.07-2001.12 | 2.5 DTI 4x4 (74 KW, 101 PS) |
| OPEL | CAMPO | 2001.07-2001.12 | 2.5 DTI (74 KW, 101 PS) |
Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

