
12V Alternator LR170-407B LR170-408T LR170-408C 23100-02N15 23100-02N18
Applicable models:HITACHI TD27
Consult now
Reference part number:LR170-407B LR170-408T LR170-408C 23100-02N15 23100-02N18 23100-02N14 2310002N14 23100-02N15 2310002N15 23100-02N17 2310002N17 23100-02N18 2310002N18 23100-02N19 2310002N19 23100-02N21 2310002N21 23100-02N22 2310002N22 23100-20N01 2310020N01 23100-43G05 2310043G05 23100-02N23 2310002N23 23100-0F000 231000F000 23100-43G08 2310043G08 23100-43G09 2310043G09 23100-54G01 2310054G01 23100-54G01A 2310054G01A 23100-43G06 2310043G06 23100-43G07 2310043G07
Product Attributes
| Rated output : | 12V 70A |
| Pulley : | 2PK |
| Size : | 28*18*16cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:6.0KG gross weight:6.15KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | AIternator |
| Specification : | 12V 70A |
| Pulley : | 2PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | LR170-407B 23100-43G05 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |





Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

