
Alternator A3TJ1291 A003TJ2891 7T4T10300AE 7T4Z10346A 8G1T10300AC
Applicable models:Lincoln(2007.01-2010.12) MKS MKZ Mercury / Leicester Mitsubishi / Ford EDGE /FUSION/LINCOLN MKX/MKZ
Consult now
Reference part number: A3TJ1291 A003TJ2891 7T4T10300AE 7T4Z10346A 8G1T10300AC A3TJ1291ZC 8G1T-10300-AC 7T4T10300AD ALM2891BS 11273N A003TJ1291 A003TJ1291ZC A003TJ2 8G1Z-10346-A LESTER 11268 Lester 11268 GL-928 8G1Z10346A GL913 GL928,8G1Z10346A 7T4T-10300-AD 8G1Z-10346-A 8g1z-10346-a 7T4T10300AE 7T4T-10300-AE 7T4T10300AD 7T4T-10300-A 7T4Z10346A 7T4T-AD
Product Attributes
| Rated output : | 12V 150A |
| Pulley : | 6pk |
| Size : | 24*18*17cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:6.2KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ACgenerator |
| Specification : | 12V 150A |
| Pulley : | 6PK |
| Brand : | NUO JIN |
| Number : | A3TJ1291 A003TJ2891 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10days |





Compatible Vehicles
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Ford USA (Import) EDGE (U387) 3.5 | 2010-2015 | T35PDED | 3496 | 213 | SUV |
| Ford USA (Import) EDGE (U387) 3.5 AWD | 2010- | T35PDED | 3496 | 213 | SUV |
| Saab (Import) 9-3 (YS3F, E79, D79, D75) 2.0t XWD | 2009-2015 | B207R | 1998 | 177 | Saloon |
| Saab (Import) 9-3 Estate (E50) 2.0t | 2009-2015 | B207R | 1998 | 177 | Estate |
| Saab (Import) 9-3 Estate (E50) 2.0t XWD | 2009-2015 | B207R | 1998 | 177 | Estate |
Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

