
2706010030, 2706010050, 2706010070 27060-11080 Toyota alternator
Applicable models:Toyota
Consult now
Reference part number:2706010030, 2706010050, 2706010070 27060-11080 100211-4290, 100211-6860, 026931, 027021 0986035901, 0986CR0976 110628 J5112001、J5112050 31100PD1014, 31100PD1024 LRA00688、LRA330、LRA688 943346032010 J5112050 2706010071、2706010080、2706010100、2706011000、27060-11080 436538 1-1085-01ND ALN2141LK、100211-1440, 100211-1560, 100211-4170, 100211-4171 27040-10010, 27060-10030, 27060-10050, 27060-10051 27060-10070, 27060-10071, 27060-10080, 27060-1010 1002111280,1002111340, 27060-10071 100211686100211 2706011080 JA141IR 2706010051
Product Attributes
| Rated output : | 12V 45A |
| Pulley : | 4pk |
| Size : | 24*18*17cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:3.2KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ACgenerator |
| Specification : | 12V 45A |
| Pulley : | 4PK |
| Brand : | NUO JIN |
| Number : | 2706010030 27060-11080 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10days |




Applicable Models
| Make & Model | Year | Engine | Displacement | Power | Body Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Toyota (Imported) Corolla (E8) 1.3 (EE80) | 1984-1987 | 2E-L, 2E-LC | 1295cc | 55kW | Saloon |
| Toyota (Imported) Corolla (E9) 1.3 i (EE90) | 1989-1992 | 2E, 2E-E | 1296cc | 55kW | Saloon |
| Toyota (Imported) Corolla Compact (E9) 1.3 | 1987-1992 | 2E | 1295cc | 60kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Corolla Compact (E9) 1.3 (EE90) | 1987-1992 | 2E, 2E-E | 1296cc | 55kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Corolla FX Compact (E8B) 1.3 (EE80, EE80_) | 1985-1987 | 2E-L, 2E-LC | 1296cc | 55kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Corolla Liftback (E8) 1.3 (EE80) | 1985-1987 | 2E-L, 2E-LC | 1296cc | 55kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Corolla Liftback (E9) 1.3 i (EE90) | 1987-1992 | 2E, 2E-E | 1296cc | 55kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Corolla Station Wagon (E9) 1.3 (EE90) | 1989-1992 | 2E | 1296cc | 55kW | Estate |
| Toyota (Imported) Starlet (P7) 1.0 (EP70L, EP70R) | 1984-1989 | 1E-L | 999cc | 40kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Starlet (P7) 1.3 (EP71L, EP71R) | 1984-1989 | 2E-L, 2E-LC | 1295cc | 55kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Starlet (P8) 1.3 12V (EP81, EP81R) | 1989-1992 | 2E, 2E-E | 1296cc | 55kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Starlet (P8) 1.3 12V Cat (EP81) | 1989-1996 | 2E-E | 1296cc | 55kW | Hatchback |
| Toyota (Imported) Starlet (P8) 1.3 XL (EP81) | 1989-1991 | 2E | 1295cc | 52kW | Hatchback |
Related Articles
This article introduces the automotive clutch plate, covering its definition, functions, types, materials, wear signs, and maintenance tips, helping to understand its importance and ensure proper use.....
This guide explores factory direct alternator supply, its advantages, how to identify reliable manufacturers, pricing and logistics tips, helping buyers balance quality and cost efficiently.....
This article compares standard and high-output alternators, clarifies their performance gaps, offers selection criteria, and highlights installation and safety notes for upgrades.....
This paper introduces common failures, possible causes and troubleshooting methods of industrial-grade starters for Jaguar vehicles, helping improve maintenance efficiency and reduce downtime.....
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....

