
Auto Alternator 27060-31220 104210-1121 104210-2853 27060-0P060 27060-31220 Fits Toyota Land Cruiser Prado
Applicable models: Toyota Land Cruiser Prado
Consult now
Reference part number:1GR 27060-31220 27060-31260 2706031270 1042101120 1042102840 1042102841 2706031180 2706031220 2706031260 27060331260 VC-AA1357
Product Attributes
| Rated output : | 12V 130A |
| Pulley : | 7pk |
| Size : | 24*18*17cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:5.65KG GROSS WEIGHT:5.95KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Acgenerator |
| Specification : | 12V 130A |
| Pulley : | 7PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 27060-31220 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10 days |





TOYOTA Land Cruiser Prado III (J120) 4.0 [1GR-FE] 243 hp Petrol 2002-2010 TOYOTA Land Cruiser Prado III (J120) 4.0 [1GR-FE] 249 hp Petrol 2002-2009 TOYOTA Land Cruiser Prado III (J120) 4.0 V6 VVT-i [1GR-FE] 282 hp Petrol 2003-2009 TOYOTA Land Cruiser Prado III (J120) 4.0 V6 VVT-i [1GR-FE] 282 hp Petrol 2003-2009 TOYOTA Land Cruiser Prado III (J120) 4.0 [GL] [1GR-FE] 276 hp Petrol 2004-2010 TOYOTA Land Cruiser Prado IV (J150) 2.7 [2TR-FE] 163 hp Petrol 2009- TOYOTA Land Cruiser Prado IV (J150) 4.0 V6 [GL] [1GR-FE] 285 HP Petrol 2009-2017 TOYOTA Land Cruiser Prado IV (J150) 4.0 V6 [1GR-FE] 282 hp Petrol 2009-2017 TOYOTA Land Cruiser Prado IV (J150) 3.5 [7GR-FKS] 280 HP Petrol 2015- TOYOTA Land Cruiser Prado IV (J150) 4.0 V6 [1GR-FE] 249 hp Petrol 2017- TOYOTA Land Cruiser VII (J200) 4.0 V6 [1GR-FE] 239 hp Petrol 2007- TOYOTA Land Cruiser VII (J200) 4.0 [1GR-FE] 271 hp Petrol 2012- LEXUS GX400/460 (URJ150) 4.0 [1GR-FE] 271 hp Petrol 2012-
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

