
27060-0L170 27060-0L150/F000BL0131 ALTERNATOR FOR 2016- TOYOTA HILUX REVO INNOVA FORTUNER Wholesale alternators starters
Applicable models:TOYOTA HILUX
Consult now
Reference part number:F000BL0131 F000BL0132 270600L150 270600L170B 27060-0L150, F000BL0131, F000BL01A1
Product Attributes
| Rated output : | 12V 80A |
| Pulley : | 7pk |
| Size : | 24*18*17cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:4.5KG GROSS WEIGHT:4.7KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Acgenerator |
| Specification : | 12V 80A |
| Pulley : | 7PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 27060-0L170 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10 days |





Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

