
Alternator 1002111570 0986037561 110967 1002111570 is suitable for Chevrolet
Applicable models: Chevrolet
Consult now
Reference part number: 1002111570 0986037561 110967 1002111570 3140080E00,3140082131 3140085510, 1002111571,100211660,1002116600 1002116720 3140060B10 437632 13214N ALT5022 ALN0798NW, ALN0798UX,ALN9798KL
Product Attributes
| Rated output : | 12V 50A |
| Pulley : | 4PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 3.15kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Alternator |
| Specification : | 12V 50A |
| Pulley : | 4PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 1002111570 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAYS |





Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

