
Alternator 12317525440 12317519721 12317521136 12317521312 1331752137 is suitable for BMW
Applicable models: BMW
Consult now
Reference part number:12317525440 12317519721,12317521136,12317521137 12317524972.12317525440.12317537959 12317537962,12317540990.12317540992 CAL15348,CAL15348AS, CAL15348ES
Product Attributes
| Rated output : | 12V 180A |
| Pulley : | 6PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 7.55kg, gross weight 7.8kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ACgenerator Alternator |
| Specification : | 12V 180A |
| Pulley : | 6PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 12317525440 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAYS |





Applicable Models
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| BMW (Imported) 5 (E60) 540 i | 2005-2007 | N62 B40 A | 4000 | 220 | Saloon |
| BMW (Imported) 5 (E60) 540 i | 2007-2009 | N62 B40 A | 4000 | 225 | Saloon |
| BMW (Imported) 5 (E60) 545 i | 2003-2005 | N62 B44 A | 4398 | 245 | Saloon |
| BMW (Imported) 5 (E60) 550 i | 2005-2009 | N62 B48 B | 4799 | 270 | Saloon |
| BMW (Imported) 5 Touring (E61) 545 i | 2004-2010 | N62 B44 A | 4398 | 245 | Estate |
| BMW (Imported) 5 Touring (E61) 550 i | 2005-2010 | N62 B48 A, N62 B48 B | 4799 | 270 | Estate |
| BMW (Imported) 6 (E63) 645 Ci | 2003-2005 | N62 B44 A | 4398 | 245 | Coupe |
| BMW (Imported) 6 (E63) 650 i | 2005-2010 | N62 B48 B | 4799 | 270 | Coupe |
| BMW (Imported) 6 Convertible (E64) 645 Ci | 2004-2005 | N62 B44 A | 4398 | 245 | Convertible |
| BMW (Imported) 6 Convertible (E64) 650 i | 2005-2010 | N62 B48 B | 4799 | 270 | Convertible |
| BMW (Imported) 7 (E23) 735 i | 1984-1986 | M30 B34 (346KA) | 3430 | 136 | Saloon |
| BMW (Imported) 7 (E23) 745 i | 1983-1986 | M30 B34 (346TA) | 3430 | 185 | Saloon |
| BMW (Imported) 7 (E65, E66, E67) 735 i, Li | 2001-2005 | N62 B36 A | 3600 | 200 | Saloon |
| BMW (Imported) 7 (E65, E66, E67) 740 i, Li | 2005-2008 | N62 B40 A | 4000 | 225 | Saloon |
| BMW (Imported) 7 (E65, E66, E67) 745 i, Li | 2001-2005 | N62 B44 A | 4398 | 245 | Saloon |
| BMW (Imported) 7 (E65, E66, E67) 750 i, Li | 2005-2008 | N62 B48 B | 4799 | 270 | Saloon |
| BMW (Imported) X5 (E53) 4.4 i | 2003-2006 | N62 B44 A | 4398 | 235 | SUV |
| BMW (Imported) X5 (E53) 4.8 is | 2004-2006 | N62 B48 A | 4799 | 265 | SUV |
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

