
Automobile AC generator 104210656 1142110310, G2GZ10346C, GL-8671 suitable for Lincoln MKZ Ford
Applicable models:Lincoln MKZ Ford
Consult now
Reference part number:104210656 1142110310, G2GZ10346C, GL-8671 1042110770. DG1T10300GA 2015137、2411333、5272294 G2GT10300AA,G2GZ10346C G2GZ-10346-C、104210-6561 DG1T-10300-GA、DG1Z-10346-E DG1Z10346E DG1T10300BF ALN6561GB、ALN6561ZD
Product Attributes
| Rated output : | 12V 175A |
| Pulley : | 4PK 3插 |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight 7.4kg, gross weight 7.65kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ACgenerator Alternator |
| Specification : | 12V 175A |
| Pulley : | 4PK 3插 |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 1042110310 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAYS |





Applicable ModelsModel Year Engine Displacement (cc) Power (kW) Type Ford (Import) MONDEO V Hatchback (CE) 2.0 EcoBoost 2014- TNCA, TNCB, TNCD, TNCF 1999 149 Hatchback Ford (Import) MONDEO V Hatchback (CE) 2.0 EcoBoost 2014- R9CB, R9CF, R9CH 1999 176 Hatchback Ford (Import) MONDEO V Saloon (CD) 2.0 EcoBoost 2015- R9CB, R9CF, R9CH 1999 176 Saloon Ford (Import) MONDEO V Saloon (CD) 2.0 EcoBoost 2015- TNCA, TNCB, TNCD, TNCF 1999 149 Saloon Ford (Import) MONDEO V Saloon (CD) 2.0 EcoBoost 2015- TNCC 1999 146 Saloon Ford (Import) MONDEO V Turnier (CF) 2.0 EcoBoost 2014- TNCA, TNCB, TNCD, TNCF 1999 149 Estate Ford (Import) MONDEO V Turnier (CF) 2.0 EcoBoost 2014- R9CB, R9CF, R9CH 1999 176 Estate
| Model | Year | Engine | Displacement (cc) | Power (kW) | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Ford (Import) MONDEO V Hatchback (CE) 2.0 EcoBoost | 2014- | TNCA, TNCB, TNCD, TNCF | 1999 | 149 | Hatchback |
| Ford (Import) MONDEO V Hatchback (CE) 2.0 EcoBoost | 2014- | R9CB, R9CF, R9CH | 1999 | 176 | Hatchback |
| Ford (Import) MONDEO V Saloon (CD) 2.0 EcoBoost | 2015- | R9CB, R9CF, R9CH | 1999 | 176 | Saloon |
| Ford (Import) MONDEO V Saloon (CD) 2.0 EcoBoost | 2015- | TNCA, TNCB, TNCD, TNCF | 1999 | 149 | Saloon |
| Ford (Import) MONDEO V Saloon (CD) 2.0 EcoBoost | 2015- | TNCC | 1999 | 146 | Saloon |
| Ford (Import) MONDEO V Turnier (CF) 2.0 EcoBoost | 2014- | TNCA, TNCB, TNCD, TNCF | 1999 | 149 | Estate |
| Ford (Import) MONDEO V Turnier (CF) 2.0 EcoBoost | 2014- | R9CB, R9CF, R9CH | 1999 | 176 | Estate |
Related Articles
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....
Proper maintenance of car starters, including F7SU-11000-A1B, 3268, 3268R, and 3268N for Ford, Lincoln, and Mercury, ensures reliable engine starts, reduces wear, and extends starter lifespan for long-term performance.....
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....

