
Generator A005TA8277 1G398-64011 1G398-64012 A5TA8277 is suitable for Caterpillar C3.3B
Applicable models:Caterpillar C3.3B
Consult now
Reference part number:A005TA8277 1G398-64011 1G398-64012 A5TA8277 A5TA8277A 3979953 1G39864011 1G39864012
Product Attributes
| Rated output : | 12V 80A |
| Pulley : | 1PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight: 3.9kg Gross weight: 4.25kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | alternator |
| Specification : | 12V 80A |
| Pulley : | 1PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | A005TA8277 1G398-64012 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |





I. Core Electrical Parameters
Voltage: 12V
Amperage: 80A
Pulley Grooves: 1 groove (single groove)
Rotation: Clockwise (CW)
Output Terminal: B+ (M8)
Plug Type: CPA0438
Mounting: 3-hole fixed
II. Applicable Engines
Kubota: V3300 series
Caterpillar: C3.3B diesel engine
III. Applicable Equipment / Models
- Caterpillar Skid Steer Loader236D, 236DLRC242D, 242DLRC246D, 246DLRC257D, 257DLRC259D, 259DLRC262D, 262DLRC277D, 277DLRC279D287D289D
- Caterpillar Wheel Loader906H2907H2908H2
- Kubota Construction MachineryAll kinds of equipment equipped with V3300 engine
IV. Cross Reference OEM Numbers
Caterpillar: 3979953
Kubota: 1G398-64012, 1G398-64011
Universal: 23992, 23992N
Related Articles
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....
This guide elaborates on the alternator’s function, vehicle specification checking, new vs. remanufactured options, brand selection, and maintenance, helping readers choose the right new alternator.....
The 300516-00030/30051600030 OEM starter motor, tailored for Doosan SD200N, offers perfect compatibility, consistent startup, durability and lower maintenance costs, suitable for construction and diesel equipment.....
This article introduces automotive urea pumps, covering their functions, benefits, common issues, factory advantages and references, helping ensure SCR efficiency and emission compliance.....
This article introduces automotive oil filters, fuel filters and high-performance clutch kits, covering their importance, features, applications, product info, maintenance tips and related part numbers.....
This article introduces a durable replacement alternator for Nissan Navara NP300, including its specifications, features, compatibility and advantages, serving various driving scenarios.....

