
Auto Alternator CC1T-10300-CA CC1T-10300-CB CC1T-10300-CC CC1T-10300-CD Fits Ranger Transit
Applicable models:FORD Ranger Transit
Consult now
Reference part number:CC1T-10300-CA CC1T-10300-CB CC1T-10300-CC CC1T-10300-CD CC1Z-10346-A CC1Z-10346-A, CC1T10300CA CC1T10300CB CC1T10300CC CC1T10300CD CC1Z10346A CC1T10300CD CC1Z10346A CC1Z-10346-A 20035 0125711005 0125711046 0125711104 0125711133 0125711134 0986082330 1738113 1800123 1874995 CC1T10300CA CC1T10300CB CC1T10300CC 0125711103 1745662
Product Attributes
| Rated output : | 12V 150A |
| Pulley : | 7pk |
| Size : | 25*20*19cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:7.15KG GROSS WEIGHT:7.5KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Acgenerator |
| Specification : | 12V 150A |
| Pulley : | 7PK |
| Brand : | NUO JIN |
| Number : | CC1T-10300-CA |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10 days |





Related Articles
This article compares standard and high-output alternators, clarifies their performance gaps, offers selection criteria, and highlights installation and safety notes for upgrades.....
This paper introduces common failures, possible causes and troubleshooting methods of industrial-grade starters for Jaguar vehicles, helping improve maintenance efficiency and reduce downtime.....
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....

