
JFZ2703-010 37N29B-01010 5288083 C3972529 C5590812 5590812 Alternator For Cummins
Applicable models:Cummins
Consult now
Reference part number:JFZ2703-010 37N29B-01010 5288083 C3972529 C5590812 5590812 2703 5680102 8GS60 K298 37N29B010 37NB-0101 37N29B-01010 4930794 3415691 37N29B01010 37N29B010 37N29B01010 ALQ2702LK ALQ2702UW
Product Attributes
| Rated output : | 28V 70A |
| Pulley : | 8pk |
| Size : | 26*26*21 cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:7.95KG GROSS WEIGHT:8.35KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Acgenerator |
| Specification : | 28V 70A |
| Pulley : | 8PK |
| Brand : | NUO JIN |
| Number : | C3972529 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10 days |





Number of grooves: 8PK (8-groove multi‑rib pulley)Voltage / Amperage: 28V / 70AApplicable Models: Dongfeng Tianlong, Dalianshen, Violet and other heavy-duty trucksEngine: Cummins 6BT, 6CT series diesel enginesOE Part Number: C3972529
Product Details:Genuine Dongfeng Electric alternator, Model JFZ2703Built-in voltage regulator, with original matching rectifier bridge and bearingsRotation Direction: Clockwise (CW)No-load speed: 1200r/min; output ≥58A at 2500r/min, output ≥70A at 6000r/min (hot state)
Related Articles
This article compares standard and high-output alternators, clarifies their performance gaps, offers selection criteria, and highlights installation and safety notes for upgrades.....
This paper introduces common failures, possible causes and troubleshooting methods of industrial-grade starters for Jaguar vehicles, helping improve maintenance efficiency and reduce downtime.....
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....

