
Clutch friction plate MFC-590, MFC590 906121, 017-TYC518, T210A68 J2102011, 3082 781 001 clutch disc suitable for Mitsubishi
Applicable models: Mitsubishi
Reference part number:MFC-590, MFC590 906121, 017-TYC518, T210A68 J2102011, 3082 781 001 TYC518, CTX-084
| Rated output : | |
| Pulley : | |
| Size : | 325 * 210 * 368 millimeters |
| Weight : | Net weight 13.55KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
| Type : | Clutch pressure plate |
| Specification : | |
| Pulley : | |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | MFC590 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |



I. Core Dimension Parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Outer Diameter | 325 mm |
| Inner Diameter (Clutch Disc Diameter) | 210 mm |
| Pitch Circle Diameter of Mounting Holes | 368 mm |
| Weight | Approx. 17.2 kg (38 lbs) |
| Corresponding OE Number | ME512211 |
| Brand | EXEDY (Daikin, supplied for FUSO) |
II. Compatible Models
FE72DEV Series
KK-FE82D / KK-FE83D Series (2004.03–, Engine 4M50)
Other Canter light trucks with the same specifications (clutch diameter must be confirmed as 210 mm)
Some Rosa bus models (with the same clutch specification)
III. Product Features
Genuine OE Quality: Manufactured by Japan's EXEDY, it is the original equipment clutch cover for FUSO Canter models, and has passed vibration and durability tests.
Reliable Power Transmission: Precisely controls the engagement and disconnection of power, adapting to heavy-duty working conditions of commercial vehicles.
Overload Protection Design: Features a quick-release function similar to a "fuse", which can protect the transmission system in case of overload.
Durable Structure: High temperature resistant and wear resistant, suitable for long-term high-intensity operation scenarios.
IV. Replacement Information
Original OE Number: ME512211
Alternative Model: VMC590 (corresponding Valeo model)
Application Scenario: Repair and replacement of Mitsubishi FUSO Canter light trucks, aftermarket supply

